12-14 yaş kız voleybol sporcularına uygulanan statik denge antrenmanlarının dikey sıçrama üzerine etkisi
The effectsof statical balance exercises, that are practiced to 12-14year old girl volleyball players, on vertical jumping
- Tez No: 510378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA YONCA SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1. ÖZET Voleybol sporu günümüzde ülkemizde ve uluslararası alanda önem taşıyan bir spor dalıdır. Ülkemizdeki önemini vurgulamak ve voleybol sporuna katkıda bulunmak için bu çalışma yapılmıştır. Bu amaçla çalışmamızda 12-14 yaş arası kız voleybol sporcularına uygulanan statik denge antrenmanlarının dikey sıçrama üzerine etkisini incelenmiştir. Araştırmaya Elazığ ili Yıldızbağları ortaokulunun 30 kız sporcusu dahil edilmiştir. Araştırma voleybol takımının sporcularının gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sporcuların 8 haftalık antrenman öncesi ve sonrası ölçümleri alındı. Sporcuların antrenman periyodu 8 hafta boyunca 3 gün 1'er saatlik zaman periyodunda statik denge egzersizleri yaptırılmıştır. 8 haftalık antrenman sonunda ön test ve son test ölçümleri karşılaştırıldı. Dikey sıçramada ön test sonucu 37,86±3,626 iken son test sonucu 40,30±5,127 çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT THEEFFECTSOF STATICAL BALANCE EXERCISES, THAT ARE PRACTICED TO 12-14YEAR OLD GIRL VOLLEYBALL PLAYERS, ON VERTICAL JUMPING. Today, thesport of volleyball is an important branch of sports in our country and international area. This study was carried out to emphasize its importance in our country and contribute to the sport of volleyball. Effect of the static balance training on the vertical jump of 12-14 year old girl volleyball players. 30 girlathletes of yıldızbağları middle school in Elazığ province have benin cluded to there search. There search was performedby. The voluntary participation of theath letes of volleyball team. The eight weeks pre and post training measurements of the athletes weretaken. In the athlete's training period they did the static balance exercises for one hour a day, three days a week during eight weeks. After 8-week training, pretest and post test measurements were compared. While pretest result for vertical jump was 37,86+3,626, post test result was 40,30+5,127. Thus, there was a significance at vertical jump because p value was less than 0,05 (p˂0,05) . While pre test result for long jump was 1, 441, 199, post test result was 1,479, 1906. Because p value is less than 0,05 (p˂0,05) it was seen a significance. As pre test for back strength was 47,88, 11,497, post test result was 50, 90 14,124. As p value is less than 0,05 (p˂0,05) it was determined that there was an important significance. Pre test result for leg strentgh was 50,25 13,498, post test result was 53,666 15,361. P value is less than 0,05(p˂0,05) so it was determined that there was an important significance. The data obtained in the research was statistirally anlyzed by using SPSS22.