Uluslararası seramik ürünleri pazarında Türkiye'nin yeri, gelişme imkanları ve ülkemize katkısı
  1. Tez No: 51038
  2. Yazar: CAN AHMET TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, yurt dışına seramik ürünleri ihraç eden veya edecek olan firmaların uluslararası pazarlardaki yoğun rekabet ortamında başarılı olabilmeleri ve sektörel bazda bir ihracat pazarlama stratejisi oluşturabilmeleri için ne yapılması ve nelere dikkat edilmesi hususlarında yol gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın başlangıç bölümlerinde Uluslararası Pazarlama Süreci ve Uluslararası Ekonomik Bütünleşmeler ve araştırma çalışması ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. 3. ve 4. bölümde ise, Dünya'daki ve Türkiye'deki Seramik Sektörünün gelişimi ve yapısal analizi incelenmiştir 5. ve 6. bölümlerde ise, sektörle ilgili olarak uluslararası rekabet durumu, belli başlı rakiplerin durumu ve hedef alınan uluslararası pazarlarla ilgili yapısal analizler ve pazarlama yöntemleri ile pazara giriş koşullan incelenmiştir. 7. bölümde; Seramik Sektörünün ülkemiz ekonomisine katkısı ile sektördeki mevcut durumun analizi (S.W.O.B) yapılmıştır. Son bölümlerde ise, sektörle ilgili sorunlar ile sektörün gelişimi ve ekonomimize katkısının arttırılması için neler yapılması gerektiği konusunda öneriler ve sonuç ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to guide to ceramic exporter companies in intensive competition environment in international markets which is how to make9, what to make? and in which factors must be assesed for to occur Sectoral Export Marketing Strategy and also for success of firms. In the beginning of this study introduces; ceramic floor and wall tiles and production process, briefly mentions the classification of ceramic tiles for trade purposes and comments on standarts and also given technical information deal with International Marketing and it's surround, International Economic Blocks and also about Ceramic Products. In the third and fourth parts of this study, was researched the improvement and the analyze of framework of ceramic sector in the World and Türkiye. In the fifth and sixth parts of this work cover the situation of the International Competition pertaining to sector, the condition of main competitors, structural analysis of objected markets in International Market, Marketing Systems and Market Access Conditions. Also in the seventh part of this study was investigated the effect of ceramic sector to our economy and also SWOB analyse was made Lastly, introduced allegations deal with sectoral problems, development of sector, and also, what things must do for increasing share of the sector in economic development of Türkiye.