Kredili sistemin endüstri meslek liselerinde kimya öğretim programı ve sanayi ilişkisi üzerindeki etkileri
- Tez No: 51037
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN YAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırmada Kredili Sistemin Endüstri Meslek Liselerinde Kimya Öğretim Programı ve Sanayi İlişkisi Üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırmanın evrenini 1995-1996 eğitim-öğretim yılında İzmir il Mersinli, Aliağa ve Menemen Endüstri Meslek Liseleri ve yine İzmir ili çevresinde bulunan random yolu ile seçilmiş 10 sanayi kuruluşu oluşturmaktadır. Araştırma ve problemin çözümlenebilmesi için gereksinim duyulan verilerin toplanmasında anket ve mülakat tekniği kullanılmıştır. Öğretmen ve öğrencilere farklı anket uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan anket ve mülakat soruları araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Literatür taraması sonucunda hazırlanan taslak anket ile ön bir uygulama yapılmış ve sonuçlar tekrar incelenmiş, görülen aksaklıklar düzeltilerek ankete son şekil verilmiştir. Anketin tümüne verilen yanıtlar frekans ve yüzdeler halinde tablolarda verilmiştir. Verilerin analizinde öğrenci anketi için chi-kare testi, öğretmen anketi için ise T-testi uygulanmıştır. Mülakat sonuçları ise araştırmacı tarafından değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin 147'sini öğrenciler, 24'ünü öğretmenler ve 10'unu ise eğitim koordinatörleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada elde edilen verilere göre; 1-Ders seçiminde sınıf ve öğretmen yetersizliği, öğrenci sayısı azlığı nedeniyle öğrencilere yeterli söz hakkı verilmemektedir. 2 -Bilinçsizce ders seçimi yapan öğrenciler alanlarında yeterli olarak mezun olamadıklarından sanayide tercih edilemez duruma gelmektedirler. 3-Öğrencilerin Kredili sistemin getirdiği yeniliklerden yararlandırılmamaktadır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the effects of the Credit System on the relation between industry and the program of teaching chemistry in High Schools for Industrial Jobs, are examined. The field of this research is made up of Mersinli, Aliağa and Menemen High Schools for Industrial Jobs in İzmir in 1995-1996 educational year and 10 industrial foundations that are again around İzmir and chosen rondomly. In order to collect the data needed to solue the problem of the research, techniques of interview and questionnaire were used. Different questionnaires were used for teachers and Students. Questions used in the questionnaries and the interviews were developed by the researcher. By the draft form of the questionnaire prepared at the end of the literature scanning, a preresacrh was carried out and results were examined again; the final form was given to the questionnaire by correcting the defects which had been found out. The responses given to the whole questionnaire were listed on tables, mentioning their frequencies and percentages. In the analysis of the data, the Chi-Square Test (for the student questionnaire) and t Test (for the teacher questionnaire) were used. On the other hand the results of the interview were interpreted by the reseracher. The subjects participated in the research are made up of 147 students, 24 teachers and 10 educational coordinators. According to this research; 1-It was observed that students are not given any right to determine their lessons due to the lack of classrooms and teachers. 2 -Students who chose their lessons without considering the future, since they graduate being incompetent in their fields, are not preferred in the area of industry. 3-It has been understood that students do not profit from the innovations brought by the Credit System. V