Bir rekreasyon türü olarak av turizmi ve Türkiye'de av turizminin geliştirilmesi ile ilgili bir model önerisi
- Tez No: 51039
- Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Ülke ekonomilerinde ve toplumsal kalkınmada önemli bir yeri olan turizm, özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hızlı bir gelişme göstermiştir. Ancak, bu hızlı gelişme doğanın. ekolojik dengesini olumsuz yönde etkilemekte, çevre kirliliği ve tahribatı gibi bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bütün dünyada çevre bilincinin giderek hız kazanması, turistlerin çevre sorunları olan turistik bölgelere yönelik seyahat taleplerini azaltması, ayrıca geleneksel turist tipinin değişmesi 'gibi nedenlerle turizmle ilgilenen bütün ülkeler, turistik ürün arzını çeşitlendirmeye çalışmaktadırlar. Turistik ürün arzının çeşitlendirilmesi kapsamında, sunulan ve rekreaktif bir etkinlik olarak kabul edilen av turizmi, büyük miktarda harcama gerektirmesi nedeniyle gelir düzeyi yüksek kişilerin katıldığı bir turizm türüdür. Av turizminin Türkiye açısından önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle farklı coğrafi ve iklim özelliklerine sahip bir ülkedir. Bu nedenle çok sayıda av ve yaban hayvanının yaşaması ve barınması için uygun bir ortama sahiptir. Ancak, zengin flora ve fauna yapısına rağmen Türkiye, bu potansiyelinden yeteri kadar yararlanamamaktadır. Dolayısıyla Türkiye'ye yönelik av turizmi talebi ve av turizmi gelirleri diğer ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça düşük düzeyde kalmaktadır. Türkiye'de av turizminin geliştirilmesi, av turizminden elde edilecek gelirlerin artması ancak, doğayı ve yaban hayatını korumaya yönelik politikalarla av turizminin gelişmesine yönelik politika ve uygulamaların uyum içinde sürdürülmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism, which has an important place in a country's economy and its industrial development, has shown a rapid progress especially after the World War II. However, this rapid change affects the ecological balance of nature and brings about a number of problems such as environmental pollution and destruction. On the other hand, since people have become more aware of their environment and there has been a decline in touristic demands for those regions which have environmental problems, and also since the traditional tourist type has changed, all the countries which are interested in tourism are trying to increase the variety of touristic product supply. Thus, hunting tourism, which is introduced within this scope and accepted as a recreative activity, is a type of tourism in which people with high income yet engaged since it requires a large amount of paying out. From this perspective, the importance of hunting tourism for Turkey could be understood better. Because of its geographical location, Turkey has different geographical and climatic characteristics. Therefore, it has a convenient environment for game and many wild animals. Yet, inspite of its rich flora and fauna, Turkey cannot make enough use of this potential. Hence, hunting tourism demand on Turkey and hunting tourism income is rather low when it is compared to that of other countries'. Consequently, developing hunting tourism in Turkey and increasing the income that comes from hunting tourism depends upon the success of carrying out those policies of conservation of nature and wild life in accordance with the policies and application for developing hunting tourism.