İşgören bulma, seçme ve yerleştirme kararlarının gestalt ekolü bağlamında değerlendirilmesi (İ.İ.B.F. öğrencileri üzerinde bir uygulama)
Assessment of finding workman, selection and placement decisions in the context of gestalt school (An application on students of economics and administrative sciences)
  1. Tez No: 510394
  2. Yazar: ÖZLEM ANUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada işgören bulma, seçme ve yerleştirme kararı verecek olan geleceğin yönetici adayı öğrencilerin bilinçli farkındalık, anı yaşama ve gestalt temas biçimlerinin karar verme stilleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Örneklem olarak, Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nde lisans öğrenimi gören 1. ve 4. sınıf öğrencileri seçilmiştir. Öğrencilerin, bilinçli farkındalık durumu, anı yaşama durumu, gestalt temas biçimleri ve karar verme stilleri ölçekler yardımıyla tespit edilmiştir. Analiz edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin, gestalt temas biçimini kullandıkça bilinçli farkındalık ve anı yaşama durumları ile rasyonel karar verme stilleri anlamlı bir şekilde azalırken kaçınma karar verme stilleri artmaktadır. Bununla birlikte öğrencilerin, bilinçli farkındalık ve anı yaşama durumları arttıkça rasyonel karar verme stilleri anlamlı bir şekilde artarken kendiliğinden-anlık karar verme stilleri azalmaktadır. Bu sonuçlar ile bilinçli farkındalık ve anı yaşama durumu ile gestalt temas biçimlerinin kişilerin karar verme stillerini etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to the investigation of the effects of mindfulness, live the moment, and gestalt contact forms on decision-making styles of candidate students in the future who will decide to finding workman, selection, and placement. As a sample, 1st and 4th years students who have an undergraduate education in Dokuz Eylül Unversity, Faculty of Economic and Administrative Sciences, Labor Economics and Industrial Relations Department has been selected. Students' conditions that mindfulness, live the moment, and gestalt contact forms on decision-making styles determined with the scales. As students use the gestalt contact form in the direction of the analyzed data, mindfulness, live the moment, rational decision-making styles are decreasing significantly and escape decision-making styles are increasing. Nevertheless, as students rational decision-making styles increase with increasing mindfulness and live the moment significantly, while spontaneous-decision-making style decrease. With these results, it can be said that the condition of mindfulness, live the moment and gestalt contact forms are affecting the people's decision making styles.