Kur'an-ı Kerim'de hidayet kavramı
- Tez No: 51042
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Semantik açıdan“öncülük ve rehberlik”anlamına gelen hidâyet kav ramının, Kur'an`daki anlam zenginliği nedeniyle, insanı hem dünya hem de âhirette en güvenli ve huzurlu ortama götürmeyi hedeflediği anlaşılır. Kur `an, aklı, ufkunu açarak, düşünceye yöneltip ikna ederek, gerçeğe ulaştırır. Ona göre vahiy ve akıl noktalarını birleştiren Sırât-ı Müstakim çizgisi, Yaratıcı sı`nı özleyen her insan için en kısa ve en kolay yoldur. Diğer taraftan Kur'an, insanın kalbine de doğrudan hitap eder. Aklın sağlam ilkelerine kalbin samîmi hislerini de katarak ikisinin ortak hareketini sağlar. Çünkü muhakeme etmekten kaçınan akla en büyük yardımcı, fonksiyoner kalptir. Buna paralel olarak insan, Rabb'ını aklıyla tanıyıp kalbiyle sever. Korku odağına hitap eden Kur'an uyarılan ve sevgi ocağına yönelen müjdeleri ile dalâletten kaçıp hidâyete koşar. insanın haddini bilmesi, fıtratına kulak vermesi, kendi yaratılışını ve kâinattaki baş döndürücü nizamı farketmesi, doğruyu- bulup yaşamasına yardımcı olurken, kibir ve hevâya uyma gibi psikolojik, alay edilmekten çekinme ve körükörüne taklit gibi sosyolojik engeller de önüne çıkar. Allah insanı akılla donatıp, diğer varlıkların kaçındığı sorumluluklar ve -başarırsa- çok değerli ödüller vâdederek yaratmıştır. Fakat insanı ve bütün donanımlarını da yaratan, mutlak kudret sahibi Allah olduğundan Kur'an'da yer yer hidâyete erdiren veya dalâlette bırakanın bizzat Allah olduğu da vurgulanır, öyleyse hidâyete ermede karar ve ilk adım kuldan gelirken, bu başlangıcı başarıya ulaştırmak da Rabb'dan kaynaklanır. Sonuç olarak Kur'an hidâyeti, insanın psikolojik ve sosyolojik yapı sına en uygun, dünya âhiret boyutunda ona en yarayışlı hayat tarzıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK The term Guidence "Hidayaf ' means leadership in semantic vision. But because of its extensive usage in the Qoran, it is understood that the term, aims at taking the humanbeing to safety and to happiners both in this world life and in the Hereafter. The Qoran makes the minds reach the truth by broadening them, and prepares them to thinking and persuades them to resignation to God's will. According to the Qoran, The Right Way (Sırat-ı Müstakim) is the way that unites God's revelation and reason in the shortest and the straightest way possible. On the other hand the Qoran addresses directly to hearts. Adding sincere feelings of the hearts to the principles of minds, it coordinates them together directs them to Heavens through the world life. Because the true helpers to the minds which avoids judging the true and the false are the functional hearts. Meanwhile, man recognizes his God through his mind and loves Him by his heart And he flees from the wrong to the guidence of the Qoran by means of it warning threats and good promises. Knowing his place in the universe, paying attention to his creation and realizing the marvelous arrangement between the universe and his creation, all of these help the man to find the truth and to put it into the practice. But some psychological handicaps such as pride and fancy, or sociological handicaps such as blindly imitation and the fear of falling into mockery by others stand as barriers on his way to the truth. The decision to reaching the truth and the first step to guidence stem from the humanbeing himself and making him succesful is vested with God. Finally, Quranic guidence is the most suitable and useful the most mode of life for persons in both this world and the next III