Forward to the past: Narratives of violence and trauma in jonathan Safran foer's novels
Geçmişe yolculuk: Jonathan Safran Foer'in romanlarda şiddet ve travma anlatıları
- Tez No: 510415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Jonathan Safran Foer'ın üç romanında şiddet içeren olayları ve bu olayların bireylerin yaşamına etkisini incelemektedir. Foer, 20. ve 21. yüzyıllarda dünyada ve Amerikan toplumunda gerçekleşen tarihsel travmaları konu alarak bir kolaj oluşturmaktadır. İlk romanı Everything is Illuminated (2002), Yahudi soykırımı (Holokost) geçmişiyle yüzleşmenin ve kişiselleştirmenin zorluklarını irdeler; ikinci romanı Extremely Loud and Incredibly Close (2005) ise 11 Eylül 2001 terör saldırılarının ardından yaşanan kişisel travmanın ve kaybedilen yakınlar için duyulan acının dile getirilmesindeki güçlüğü gösterir; Here I Am (2016) başlıklı son romanı da bir ailedeki evlilik krizini Orta Doğu'da süre gelen askeri çatışmalar ekseninde ele alır. Bu eserlerde şiddetin temsili Nazilerin fiziksel işkencelerinin detaylı tasvirinden Hiroşima'ya yapılan nükleer saldırının anlatımına ve sanal savaşın resmedilmesine uzanan bir çeşitlilik gösterir. Bu tez, bilinen ve belgelenmiş savaş, katliam, terör saldırısı gibi şiddet ve vahşet içeren olaylar karşısında bireylerin verdikleri tepkileri örneklendirmek ve incelemek amacıyla, Foer'ın romanlarında şiddeti zamana ve mekana yayılan bir bakış açısıyla sunduğunu öne sürmektedir. Söz konusu üç eserde şiddet içeren olayların resmi ve tarihsel gerçekliği bireyin yaşadığı travmanın kişisel ve öznel anlatımına dönüştürülmektedir. Foer'ın karakterleri hem yaşadıkları kişisel trajedilerle başa çıkmaya hem de travmanın kuşaklar arası aktarımının üstesinden gelmeye çalışırlar. Aynı zamanda, yazar şiddet içeren olaylar hakkındaki bilgi ve gerçeklerin gelecek kuşaklara aktarma gerekliliğini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Each of Jonathan Safran Foer's three novels, discussed in this thesis, depicts the aftermath of a massive violent event and its effect on the life of an individual. In many respects, Foer creates a collage of historical traumas that the global community was exposed to throughout the twentieth and the twenty-first centuries. His debut novel Everything is Illuminated (2002) addresses the difficulties of the personalization of the Holocaust legacy; the second novel, Extremely Loud and Incredibly Close (2005), which deals with the 9/11 terrorist attacks, shows the problems associated with narrating personal trauma and expressing the grief for the loss of loved ones; the latest novel Here I Am (2016) counterpoises a family's marital crisis with an ongoing international military conflict in the Middle East. In these novels the representation of violence ranges from the graphic portrayals of physical mutilations as in episodes of Nazi torturing or descriptions of the nuclear attack on Hiroshima, to depictions of an on-line battle. This thesis suggests that in his novels Foer presents an extended temporal and spatial perspective on violence in order to illustrate an individual's response to well-known and well-documented cases of mass-violence. The three novels transform impersonal factual information about historical brutality into intimate and subjective testimonies and narratives about personal traumas. Foer's characters try to cope with their personal tragedies and overcome the intergenerational continuum of trauma. At the same time, the author stresses the need to pass on knowledge and the truth about incidents of brutality to future generations.