Karbazol türevli maddelerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve güneş pili uygulamaları
Synthesis, characterization and solar cell applications of carbazole derivative materials
  1. Tez No: 510464
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMURAN GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada karbazol başlangıç maddesi alınarak, bromlama yapılmış ve 3,6-dibromokarbazol elde edilmiştir. İkinci aşamada ise karbazoldeki azotun hidrojeni çıkarılıp oktilleme yapılmış ve 3,6-dibromo-9-oktilkarbazol elde edilmiştir. Oktilleme yapmaktaki amacımız çözünürlüğü arttırmaktır. Daha sonra Suzuki çapraz kenetlenme reaksiyonlarına göre maddeler farklı arilboronik asitler kullanılarak, D-p-A sistemine göre sentezlenmek istenmiştir. 3,6-Bis-benzo[b]tiyofen-2-il-9-oktil-9H-karbazol (C1) ve 3,6-Bis-(5-kloro-tiyofen-2-il)-9-oktilkarbazol (C2) maddeleri sentezlenmiş, maddelerin karakterizasyonu 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca boya duyarlı güneş pili fabrikasyonu yapıldıktan sonra C2 %2,73 verim ile C1 maddesine göre daha iyi bir güneş pili kapasitesine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the carbazole starting material was brominated and 3,6-dibromocarbazole was obtained. In the second stage, hydrogen was removed and the 3,6-dibromo-9-octylcarbazole was obtained. Our goal here is to increase the resolution. Subsequently, according to the Suzuki cross-coupling reactions, it is desired to synthesize the compounds according to the D-p-A system using different arylboronic acids. 3,6-Bis-benzo [b] thiophen-2-yl-9-octyl-9H-carbazole (C1) and 3,6-Bis-(5-chloro-thiophen-2-yl) -9-octylcarbazole (C2) were synthesized. The characterization of the these materials was elucidated by 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods. Also after making dye sensitized solar cell, seen that C2 have better solar cell capacity (Yield %2.73) than C1.