The prediction of chlorine consumption of organic molecules in drinking water treatment
Su arıtımında bulunan organık moleküllerin klor tüketimlerinin tahmini
- Tez No: 510470
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK SAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, suda bulunan çeşitli organik bileşiklerin klor ihtiyaçları kantitatif yapı-özellik ilişkileri modeli kullanılarak incelenmiştir. Model geliştirmek için gerekli olan tanımlayıcılar SPARTAN (v.10), DRAGON (v.6.0), and ADMET (v.8.0) yazılımları kullanılarak elde edilmiştir. Tanımlayıcıların seçimi QSARINS (v.2.2.1) yazılımında bulunan araçlarla yapılmıştır. Veri setinin sırasıyla %80 i eğitim seti ve %20 si test seti olacak şekilde çok sayıda ayrımı denenmiştir. Oluşturulan modeller Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü'nün belirlediği kriterlere uygun olur ve içsel ve dışsal olarak doğrulanmıştır. DRAGON (v.6.0) yazılımdan gelen 6 adet tanımlayıcı ve ADMET (8.0) yazılımdan gelen bir adet tanımlayıcı en son modeli oluşturmaktadır. Bu tanımlayıcılar geometri-topoloji-atom ağırlıkları birleşiminden oluşan tanımlayıcılar, ağırlıklı bütünsel yapıya bağlı değişebilen tanımlayıcılar, bilgi indeksi tanımlayıcıları, moleküler özelliklere bağlı tanımlayıcılar, basit yapısal tanımlayıcılar, 2 boyutlu öz ilinti ve 2 boyutlu atom çiftlerinden oluşmaktadır. Elde edilen son modelin tahmin kapasitesi klor tüketim verisi bulunmayan çok çeşitli ilaç ve kişisel bakım malzemesini içeren bir dışsal veri set kullanılarak test edilmiştir. Önerilen kantitatif yapı-özellik ilişkileri modeli harici kimyasalları yapısal olarak %91 ini kapsamaktadır. Oluşturulan modelin uygulanabilirlik alanı tanımlayıcı aralığı yaklaşımı ile de kesin olarak tanımlanmıştır. Oluşturulan modelin tahmin kapasitesi test edilen çok sayıda ilaç ve kişisel bakım malzemesi için güvenilir bulunmuştur. Test edilen ilaç ve kişisel bakım ürünleri içerisinde en yüksek klor ihtiyacıyla öne çıkan grup antibiyotiklerdir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the chlorine demand of a diverse set of organic chemicals present in water bodies was investigated by a quantitative structure-property relationship (QSPR) model. The descriptors required for the model development were obtained by SPARTAN (v.10), DRAGON (v.6.0), and ADMET (v.8.0) software packages. The selection of descriptors was carried out via the tools implemented in QSARINS (v.2.2.1) software. Numerous division trials were performed on the data set as training and test sets which comprise the 80% and 20% of the whole data set, respectively. The generated models were validated internally and externally in line with the Organization of Economic Co-operation and Development (OECD) principles. Six descriptors from DRAGON (v.6.0) and one descriptor from ADMET (v.8.0) constitute the final model. These descriptors stem from various blocks including GETAWAY, WHIM, information indices, molecular properties, simple constitutional, 2D autocorrelation and 2D atom pairs. The predictive ability of the final model was tested using an external data set consisting of various pharmaceuticals and personal care products (PPCPs) with no experimental chlorine demand data. The proposed QSPR model covers structurally 91% of the external chemicals. The AD of the generated model was also strictly defined by the range of descriptors' approach. The predictive ability of the generated model was found to be reliable for most of the tested PPCPs. Antibiotics are the highlighted pharmaceuticals among the tested PPCPs with the highest chlorine demand.