Pestisitlerin sulu ortamlardan makro gözenekli reçinelerle ayrılmasının incelenmesi
Investigation of pesticide removal from aqueous media through macroporous resins
- Tez No: 510476
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİN, DOÇ. DR. SELİN ŞAHİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pestisitler yapay (sentetik) veya bitkisel olabileceği gibi bunların yanı sıra mikroorganizmalardan da meydana gelebilmektedir. Yaygın olarak bilindiği üzere pestisitler tarım alanında tarımsal etkinliklere zarar verebilecek her türlü canlı organizmanın bertaraf edilmesi amacıyla kullanılan bileşik veya bileşik karışımlarıdır. Tarım alanlarında kullanılan pestisitler tarımda süreklilik sağlarken diğer bir taraftan büyük oranda toprak ve su kirliliklerine neden olmaktadır. Tarım uygulamalarında bilinçsiz pestisit kullanımı sonucunda toprak üstünde arta kalan pestisitler, yağmur sularının da etkisiyle toprağın altından da geçerek yer altı sularına karışmaktadır. Pestisit bulaşmış olan yer altı suları da nehirlere, denizlere veya göllere karışmaktadır. Yer altı sularıyla birlikte kirlenmiş olan su kaynaklarından bu kirlilikleri gidermek ise zorlu ve maliyetli bir süreçtir. Pestisitlerin hem canlılar üzerindeki bu zararlı etkisi, hem de halihazırda azalmış olan su kaynaklarının da bu türde kirlilikler ile kullanılamaz duruma gelmesi, ekonomik ve kolay bir şekilde su kaynaklarının arındırılması ve temizlenmesi konusunda aksiyon alınması gerekliliğini hızlandırmıştır. Yapılan bu çalışmada 4 farklı makro gözenekli reçine kullanılarak pestisit içeren sulu çözeltilerin, pestisitlerden ayrılması incelenmiştir. Çalışmada kullanılan pestisit, bir çeşit herbisit olan ve 2,4-D olarak da kısaltılması yapılabilen 2,4 Diklorofenoksiasetik Asit'tir. Çalışmada kesikli adsorpsiyon yöntemi temel alınmıştır. 2,4-D'nin sulu çözeltisinden ayrılması için çeşitli makro gözenekli reçineler (XAD-2, XAD-4, XAD-7 ve XAD-16) adsorbent olarak kullanılmıştır. Denemeler sonucunda en iyi performansı gösteren adsorbent belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında denge ve kinetik modellemeleri incelenmiştir. Ayrıca reçinelerin desorpsiyonu yapılarak rejenerasyon kapasiteleri de değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Pesticides can be artificial (synthetic) or natural, or can be produced from microorganisms. As commonly known, pesticides are compounds or mixtures used for the disposal of any living organisms that may be harmful to agricultural activities in agriculture. While pesticides used in agriculture provide continuity in agriculture, they lead to large pollution of soil and water. As a result of unconscious pesticide use in agricultural applications, the remaining pesticides on the soil also pass under the ground, and mix to the ground waters due to the influence of rain water. Ground waters contaminated with pesticides also mix with rivers, seas or ponds. It is a challenging and costly process to get rid of these pollutants from contaminated water sources together with underground waters. This harmful effect of pesticides on living beings and the fact that the water resources that have already been reduced are not usable with this kind of pollution have accelerated the necessity of taking action in an economical and easy way to purify and clean water resources. In this study, the separation of pesticide from its aqueous solutions was investigated by using 4 different macroporous resins. The pesticide used in the study is 2,4-Dichlorophenoxyacetic acid, which is a kind of herbicide and generally be abbreviated as 2,4-D. Batch adsorption was applied into the selected systems. Macroporous resins were used as adsorbent in order to remove 2,4-D from its aqeous solutions. The best adsorbent was identified depending on the experimental results. The experimental data was modelled through equilibrium and kinetic equations. Furthermore, regeneration capacities of the resins were also evaluated by desorption studies