Yönetimde sistem yaklaşımı ve çalışması
The System approach in management and teamwork
- Tez No: 51049
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPARSLAN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Sistem düşünüşü, bir bütünün, aralarında bağlantılar bulunan parçalar şeklinde ifade edilmesi temeline dayanmaktadır. Bu parçaların arasındaki ilişkiler de parçaların kendisi kadar gözönüne alınmalıdır. Sistemler, alt seviyedeki sistemleri kapsamakta ve çeşitli hiyerarşik düzeyler meydana getirmektedir. Bir sistemin diğerleri ile bağlantısı giriş veya çıkış biçiminde tanımlanabilir. Bunlar; madde, enerji veya bilgi biçimindedir. Sistemler çıkışları aracılığı ile diğerlerini etkiledikleri gibi diğer sistemlerin çıkışları tarafından sağlanan girişlerinden etkilenmektedir. Sistemlerin çevrelerini amaçlarına, yaşamlarını sürdürmeye yönelik bir şekilde kullanmaları sistem kuramında bir açık sistem kavramı gündeme getirmektedir. Sistem yaklaşımı sosyal bilimlerde uygulama alanı bulabilmektedir. Yaşayan sistemler kuramında bir sistem olarak yer alan örgütler ve bunu meydana getiren gruplar ve gruplardaki bireyler yönetim biliminin konusudur. Grup içindeki bireyler arasındaki etkileşim, sistem terimleri ile incelenebilmededir. Yönetimde grup dinamiklerinden yararlanmanın bir şekli de takım çalışmasıdır. Takım, özellikler taşıyan bir gruptur. Herhangi bir gruba göre takımın farkı, açık bir biçimde ortaya konulmuş amaçlar ve biçimsel bütünde biçimsel olmama eğilimi taşıyan bir iç iletişimdir. Bireyler arası iletişim ve etkileşim, takımdaki bireyleri bir takım haline getiren, bütünleştiren unsurdur. Takımın büyüklüğü, bireylerin iletişim için kullandıkları araçlar ve bireylerin etik farklılıkları iletişimin niteliğini ve niceliğini etkilemektedir. Takımlarda etkileşimin yoğunlaştığı bir konum olarak önderlik görülmektedir. Önder, takımın bireylerini ortak bir yöne yönlendirmek üzere bireyleri etkileme yeterliliğine sahip bulunmalıdır. Takımlar birer grup; amaçların, önderliğin, yetki ve sorumluluğun paylaşıldığı birer açık sistemdir. Bu sistemin sınırlarını takım atmosferi; bir ruh meydana getirmektedir. Takımdaki bireylerin güdülenmesi kadar takımın bir bütün olarak güdülenmesi de gereklidir. Yönetimde katılım, takımdaki bireylerin manevi gereksinimlerinin karşılanmasında etkilidir. Bu kadar etkileşimin bulunduğu ve teşvik edildiği bir atmosferde çatışma doğal karşılanmalı, çözümü için bastırma ve kaçınma yerine kaynağının bulunması ile çözüm sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The systems thinking is based on a description that a whole is composed of linked parts. The links between the parts must be considered as well as the parts themselves. Systems include lower level systems to construct hierarchical levels. The links between the systems can be defined as its inputs and outputs. These are in forms of energy, matter and information. Systems influence others by its outputs as they are influenced by other systems' outputs supplied to its inputs. An open systems concept takes place in systems theory as a result of the tendency of systems to use their environment in order to achieve their goals and to survive. The systems approach is applicable to social sciences. The organizations, that considered as systems in The Living Systems Theory, the groups constituting the organization, and the individuals in groups are subjects for the management science. The interaction between the individuals in groups may be analyzed in terms of systems. A use of the the group dynamics in management is in the form of teamwork. Team is a special kind of a group. The differences between the team and an ordinary group are the clear goals of the team and the orientation toward being informal in internal communication, even if it is a part of a formal whole. The communication and the interaction between the individuals in the team binds the team together as a whole. The size of the team, the interfaces individuals use in communication, and the ethical differences of individuals are dominant both on the quality and quantity of communication. A position that the ammount of interaction is high, considered as the leadership. The leader must have the ability to influence others to lead the team to the direction of the goals. Teams are groups, and also open systems that the objectives, leadership, authorities and responsibilities are shared. The boundaries of this system provided by the team atmosphere; the team spirit. The motivation of the team as a whole is as important as the motivation of the individuals in the team. The participation in management provides the satisfaction of moral needs. Conflits are natural in an atmosphere that the interaction is enabled, even stimulated. Determining the sources of the conflicts must be devised rather than avoiding or supressing the conflicts in the teamwork.