Üst hakkı
- Tez No: 51048
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEREF ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Üst hakkı, sahibine başkasına ait bir arazinin altında veya üstünde mülkiyeti kendisine ait bir yapı inşa (yahutta mevcut olan inşaata, muhafaza) yetkisi bahsede bir irtifak hakkıdır. Üst hakkının hukuki niteliği bir irtifak hakkıdır. Üst hakkı kural olarak şahsa bağlıdır, ancak eşyaya bağlı olarak yada malik lehine tesisi mümkündür. Daimi ve bağımsız nitelikteki üst hakkı tapuya gayrimenkul olarak tescil edilebilir. MK md. 652/IFye göre bir evin muhtelif katlan üzerinde üst hakkı tesis edilemez. Yine MK md. 655/son'a göre ağaçlar ve ormanlar üzerinde üst hakkı tesis edilemez. Üst hakkının konusunu, MK md. 632 ve 911 anlamında“arazi”ile tapuya kaydedilmiş daimi ve bağımsız nitelikteki kaynak irtifakı oluşturabilir. üst hakkıyla yükümlü arazinin üzerinde yapılacak inşaat“devamlılık”arzetmeli ve arazi ile doğrudan bir bağlantı içerisinde olmalıdır. Bu inşaat üzerindeki mülkiyet kendisine özgü yapısı olan(sui generis) bir gayrimenkul mülkiyetidir. üst hakkıyla düzenleme getirecek sözleşmelerin üç türlü etkesi vardır. Bunlar, aynı, eşyaya bağlı borç ve şahsi etkilerdir. Üst hakkı tescille (tesisen ya da devren) tescil olarak kazanılabileceği gibi; terkinle yada terkinden önce sona erer.
Özet (Çeviri)
^Although it is a matter of dispute that the legal nature of the right to Build aver someone else's property which is the right that entitles it's owner to construct a Building on a land lot whether it 6e longs to him or not; and to awn that Budding separately from that land lot, this right according to us is an 'ordinary ' limited interest. Mthough it is a matter of dispute that the legal nature of ownership as a result of the right to build over someone else's property. In prmcipie, it's compulsory content constitutes the riht to Sudd over someone else s property. 'This content is consist of the ownership as a result of the right to Sudd over someone else's property and the coalescence as a result of the right to Build over someone else's property. Through the code 3678, Significant alterations have Been made on our law concerning the right to Build over someone else's property. There is no legal arrangement for terminating the right to Build over someone else s property. ^Termination reasons are counted in the doctrine By way of analogizing. cTheright to Build over someone else's property is gamed with or without registration