Carl Nielsen flüt konçertosunun incelenmesi
Analysis of Carl Nielsen's flute concerto
- Tez No: 510507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Carl Nielsen, 20. yüzyılın en büyük bestecilerinden ve şeflerinden biridir. Besteciliğinin yanı sıra, icracılığıyla da ön plana çıkmıştır. Danimarka'nın en ünlü ve en iyisi olarak kabul edilip, kendi müzikal dilini geliştirmiştir. Eserleri çağdaş ve yenilikçi özellikler içermektedir. Kendine özgü müzikal dili ve armonik zenginliği ile dönemin müziğine yenilikçi özellikler getirmiştir. Zamanının en yaratıcı ve bireysel sanatçılarından biridir. Müziği başta Romantizm ögeleriyle doludur. Daha sonraki eserleri de neo-klasik unsurları barındırmaktadır. Carl Nielsen Flüt Konçertosu 20. yüzyıl flüt konçertolarının en etkilisidir. Bu araştırma ile flüt repertuarının en önemli eserlerinden biri olan, çağdaş ve yenilikçi özellikler içeren Flüt Konçertosu'nun incelendiği, bu eseri icra etmek isteyen kişilere yardımcı olacağı, benzer konularda araştırma yapanlar için kaynak oluşturacağı, müzik dilinin özelliklerini ve konçertonun virtüözitesinin yanı sıra, Carl Nielsen'in ülkemizde daha iyi tanınması ve müziğinin daha fazla anlaşılmasına katkı sağlayacağı görülecektir. Flüt konçertosu, Nielsen'in kendi stilini yaratmak için ilerici unsurlarını ve neo-klasik birleşimini içermektedir. Ayrıca, 20. yüzyıl bestecisi olarak yerini, artan armonileri ve gelişmiş kromatizmin yanı sıra, yaratıcı tınısal ezgilerle de vurgulamıştır. Bu eser, aynı zamanda flütün bağımsızlığını ve önemini güçlendirmiştir. En seçkin örneklerden biri; solist ile orkestra arasındaki diyalogdur. Bestecinin flüt için yazdığı bu konçerto, olgun döneminin en önemli eserlerinden biridir. Bu eserin, çok çeşitli yapısı ve özellikleri, kendine özgü farklılıklara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Carl Nielsen is one of the greatest composers and conductors of the 20th century. In addition to composing, the performance of the stage has also come to the forefront. He was considered Denmark's most famous and best and developed his own musical language. The works are contemporary and innovative. With his unique musical tongue and harmonic richness, he brought innovative features to the music of the period. He was one of the most creative and individual artists of his time. The music was initially filled with elements of Romanticism. His later works contain neo-classical elements. The Carl Nielsen Flute Concerto is the most influential of 20th century flute concertos. This research examined the flute concerto, which contains contemporary and innovative features, one of the most important works of the flute repertoire. This work is not only helpful for those who want to perform, but is also a reference for researchers in similar subjects. Besides the characteristics of the language of music and the virtuosity of the concert, this research has contributed to a better recognition of Carl Nielsen in our country and to a better understanding of his music. The flute concerto contains progressive elements and a neo-classical combination of Nielsen's own style to create. In addition, as a 20th century composer, Nielsen has emphasized his place with increasing harmonies and improved chromaticity as well as creative soundtracks. At the same time, this work strengthened the freedom and importance of the flute. One of the most outstanding examples is the dialogue between the soloist and the orchestra. This concerto for flute is one of the most important works of his mature period. The diverse structure and characteristics of this work naturally lead to unique differences.