Türkiye'nin Avrupa Para Birliğine katılımının incelenmesi
Study of Turkey joining to the European Monetary Union
  1. Tez No: 510519
  2. Yazar: SOHAİB BUŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Avrupa Para Birliği, ekonomik entegrasyonda önemli bir deneyimdir; buna olan ihtiyacın önemini ikinci dünya savaşının bitmesinden sonra Avrupa'da yarattığı ekonomik yıkım ve zararlar belirlemiştir. Bu olaylar eski kıta içindeki ülkeler arasındaki yardımlaşma ve iş birliğine bir uyarı olmuştur, şu anda körfez iş birliği para sistemi yapmak ve uygulamak peşindedir. Bu çalışma Avrupa Para Birliği'nin hazırlığı, Türkiye ve Avrupa Para Birliği üye ülkelerinin arasındaki farklıkları ve benzerlikleri göstermektedir. Optimum para alanı teorisindeki gelişmeleri – şartlar – ve standartların çalışması bu tezin başlangıç noktası olmuştur. Avrupa Para Birliği'nin durumu, ((oluşma süreci, Fikirler – Aşamalar – Karşılaştığı sorunlar ve kuruluşuyla birlikte yapılan çalışmalar)) Araştırma ve Çalışma Maastricht Anlaşması'nın öngördüğü standartları ve Optimum Para Alanı Teorisiyle ne kadar uyuştuğunu göstermektedir. Türkiye ekonomisine yönelik çalışma ve Avrupa Para Birliği'ne katılma isteğinin sebebine, tarihsel açıdan bakılacaktır. Türkiye'nin Avrupa Para Birliği'ne katılmak için müzakereleri başlatmasıyla, zaman içinde Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ve gümrük birliğinin uygulanmasıyla iki taraf açısından ve birliğin iki taraf arasında değerlendirmeye çalışmak ve günümüzdeki Türkiye ekonomisinin ulaştığı gelişme ve Avrupa Para Birliği'ne katılımı için Türkiye ekonomisinin yeterliliği, entegrasyonu ve çıkarlarını açıklamak ve göstermektir. Bu çalışma sadece para birliğine katılımı araştırma konusunu olarak almıştır, zira 1963 Ankara antlaşmasının 24. maddesi gereğince açık bir şekilde tam üyelik dışındaki tüm öneriler reddedilmiş ve bahis konusu edilmemiştir. Bu nedenden dolayı Türkiye tam üyelik maddesi(ayrıcalıklı bir ortaklık) önerisini reddetmektedir.
Özet (Çeviri)
The European monetary union is an important experience in economic integration, the importance of which has been determined by economic destruction and damage in Europe after the end of the Second World War. This has been a warning to the cooperation and cooperation between the countries in the first continent, this is study implement a system and studies indicate differences and similarities between Turkey and the European monetary union and preparations for the member countries of the European monetary union.The developments in the optimal money theoretical theory - the working conditions and standards have been the starting point of this Thesis. The study in the direction of the European monetary union (formation process, Ideas - stages - comparative problems and work done together with the establishment) show the standards laid down by the Maastricht treaty and how to fit with Optimum money theoretic theory. the cause of the work and aspirations to join the European monetary union on Turkey's economy, will be looking at the historical perspective of the situation, Turkey is the start of negotiations to join the European monetary union, in time for the two sides to the implementation of development and the customs union on Turkey's economy and the unity of work to evaluation between the two sides, and current adequacy of Turkey's economy for the participation reaches its development and European monetary union of Turkey's economy is to explain the integration and interests and show . This study received only as the subject of research participation in the monetary union, since the 1963 Ankara treaty of 24 matter all proposals other than full membership is clearly in accordance with rejected and betting is not the subject of this reason, Turkey refuses to hold full membership and other suggestions in the matter (privileged partnership) proposal refusing.