Parasal birliğe katılmanın fayda ve maliyetlerinin Türkiye ve Avrupa Parasal Birliği bağlamında analizi
Cost and benefit analysis of integration with a monetary union: Turkey and European Monetary Union
  1. Tez No: 130208
  2. Yazar: EVRİM TURGUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Parasal birlikler, ülkelerin ekonomilerindeki belirsizlikleri azaltmak, ödemeler dengesini ve ülke içi fiyat istikrarını güvence altına almak için oluşturulmaktadır. Ancak ülkeler, bu hedeflerinin yanı sıra, para politikası uygulama yetkisinin merkezileşmesi, döviz kurunun bir ekonomik düzenleme aracı olarak kullanımının ortadan kalkması ve birliği oluşturan ülkelerin ekonomik yapılarındaki farklılıklar nedeniyle bazı maliyetlerle de karşılaşabileceklerdir. Bu nedenle, parasal birliğe katılacak ülkelerin fayda ve maliyetleri karşılaştırmalı olarak ele almaları ve bu doğrultuda kararları na yön vermeleri gerekmektedir. Avrupa Parasal Birliği (APB), oluşturulan en son parasal birlik olması ve kapsadığı ülkeler bakımından dünya ekonomisini etkileme gücünün yüksekliği nedeniyle yakından incelenmesi gereken bir oluşumdur. Ayrıca, Türkiye'nin dış ticaretinde en büyük paya sahip olan Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkeleri de içinde bulundurduğundan, parasal birliğin dünya ekonomisine etkilerinin Türkiye ekonomisine yansımalarının da büyük olması beklenmektedir. APB'nin Türkiye açısından bir başka önemli yönü ise, 1963 Ankara Anlaşması'ndan itibaren Türkiye'nin gündeminde olan Avrupa Birliği (AB)'ne tam üyelik konusudur. Türkiye ekonomisi ile çok yakından ilgili olan ülkelerin oluşturduğu bu birliğe katılması durumunda, APB'ne de katılması olası görülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin APB'ne olası bir katılımı, fayda-maliyet analiziyle ele alınmıştır. Çalışma, 1993-2001 dönemini kapsamaktadır. Bu doğrultuda, optimum para alanı ölçütlerinden ticari bütünleşme derecesi ve asimetrik (ülkeye özel) şokların büyüklüğü ve sıklığı Türkiye ve AB geneli için incelenmiştir. Aynı ölçütler, karşılaştırma yapılabilmesi için, AB'ne üye olan 15 ülke için de analiz edilmiştir. Ticari bütünleşme derecesi araştırılırken, korelasyon katsayıları, fayda ve maliyet göstergeleri ile fayda/maliyet oranlan hesaplanmıştır. Asimetrik (ülkeye özel) şokların büyüklüğünün ve sıklığının belirlenmesinde ise, sanayi üretiminin ve GSYİH'nin büyüme oranlarının bağımlı değişken olarak yer aldığı, statik ve dinamik panel data modelleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin APB ile optimum para alanı oluşturma ölçütlerini sağlayamadığını ve bu birliğe katılması durumunda karşılaşacağı maliyetlerin elde edeceği faydalardan daha büyük olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Countries form monetary unions in order to weaken the uncertainties, to reach the balance of payments and to guarantee the price stability in their economies. However, these countries are likely to face with costs arising from the centralization of monetary policy, loss of exchange rate mechanism as a tool of adjustment and the differences between the economic structures of the member countries. For that reason, countries which are planning to integrate with a monetary union should take these costs and benefits into account and shape their final decisions accordingly. European Monetary Union, being the last monetary union formed in the 20th century and having the power of affecting the world economy, should be investigated closely. As European Monetary Union includes countries like Germany, France and Italy which are Turkey's most important trading partners, its effects on Turkish economy are also expected to be large. Another aspect which makes European Monetary Union important for Turkey is Turkey's aim of full accession into European Union since Ankara Agreement in 1963. For these reasons, in case Turkey's full accession into European Union will be achieved it seems possible that, it will also integrate with the European Monetary Union. This study investigates Turkey's possible integration with European Monetary Union by employing cost and benefit analysis. The data used comprise the 1993 - 2001 period. In this frame, two of optimum currency area criteria which are degree of trade integration and the size and frequency of asymmetric (country specific) shocks are tested for Turkey and European Union. The same criteria are also tested for 15 European Union member countries to be used as benchmarks. The degree of trade integration is investigated by using correlation coefficients and cost - benefit indicators and cost/benefit ratios are calculated following Gros and Vandille (1995). The size and frequency of asymmetric (country specific) shocks are tested by using static and dynamic panel data models following De Garuwe and Aksoy (1999). Results of both of the tests indicate that, Turkey is not capable of forming an optimum currency area with European Union and in case of its possible integration its costs will exceed its benefits. VI