Bir çağdaş sanat pratiği olarak eğitim
Education as a contemporary art prtactice
  1. Tez No: 510533
  2. Yazar: ABDÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma; bir çağdaş sanat pratiği olarak eğitimin sunulmasının önerildiği bir çalışmadır. Bu kapsamda sanat ürünü olarak eğitimin taşıması gereken özellikler nelerdir, sorusu sorulmuştur. Bu sorgulama doğrultusunda konuyla ilişkili olduğu kabul edilen tanımlamaların da neler oldukları ve ne gibi özellikler taşıdıkları da araştırılmıştır. Çağdaş öncesi modernin taşıdığı özelliklerin sanat ve eğitim için ne anlama geldiği bu kapsamda ele alınmıştır. Moderni oluşturan düşünce biçiminin altyapısının anlaşılması ve ayrıca modern düşünce akımlarının sanat ve eğitim birlikteliğinde ne gibi etkiler barındırdığı da sorgulanmıştır. Ayrıca modern sanat ve eğitimin özellikleri ve tarihsel gelişimi de kısaca açıklanmıştır. Moderni oluşturan temel dayanak noktalarından olan Marks'ın sanat ve eğitime etkileri de ele alınmıştır. Marks'ın estetik temsiline yönelik öne çıkan Georg Lukacs ve Georgi Plehanov'un ortaya koyduğu düşüncelerin toplumsal temellerinin neler olduğu da sorgulanmıştır. Modern düşüncenin inşasında öne çıkan Freidrich Nietzsche ve eğitim üzerine ortaya koyduğu ahlak çözümlemesinin konuya etkileri değerlendirilmiştir. Eğitim ve sanat özelinden, iktidar ilişkileri bağlamında Michel Foucault'nun Nietzsche üzerine konuya yaklaşımı da ele alınmıştır. Modern sanat ve eğitimin anlamlandırılmasında psikanaliz yönteminin ve Sigmund Freud'un sanat üzerine ortaya koyduğu çözümlemesinin de açıklanmasına çalışılmıştır. Ayrıca çağdaş sanat ve eğitimin kültürel kapsamda politik bakımdan öneminin açıklanmasına da çalışılmıştır. Çağdaş sanat ve eğitimin içerik olarak sunumunda nelerin kapsama dâhil edilebileceği de sorgulanmıştır. Son bölümde ise çağdaş sanat ürünü olarak eğitimin ve alternatif bir öneri olarak sanat ve eğitim birlikteliğinin kapsam sınırlarının çizilmesine çalışılmıştır. Ülkemizde alternatif eğitim deneyimleri örneklendikten sonra çağdaş sanat pratiği olarak bu kapsamda konu ile örtüşebilecek örneklerin de yapısı incelenmiştir. Çağdaş sanat pratiği olarak eğitimin deneyimlenmesinde örneklendirilen etkinlik ve uygulamaların konu kapsamında çağdaş sanat pratiği olarak ele alınmasının sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is recommended to offer education as a contemporary art practice. In this context, the question of what are the characteristics of education as an art product? In the course of this investigation, it was also investigated what are the definitions that are considered to be related to the subject and what are the characteristics of the subject. What the characteristics of the modern before the contemporary are meant for art and education are discussed in this context. The understanding of the structure of modern thought and also the effects of modern thought movements on art and education together have been questioned. In addition, the characteristics and historical development of Modern Art and education is briefly explained. The effects of Marx, one of the main pillars of modernity, on art and education were also discussed. The social foundations of Georg Lukacs and Georgi Plehanov, who stand out for the aesthetic representation of Marx, have been questioned. The effects of Freidrich Nietzsche and his moral analysis on education on the construction of modern thought have been evaluated. From education and art to power relations, Michel Foucault's approach to Nietzsche was also discussed. In the meaning of Modern Art and education, psychoanalysis method and Sigmund Freud's analysis on art were also tried to be explained. Contemporary art and education in the cultural context of the political importance of the attempt to explain. What can be included in the content presentation of Contemporary Art and education is also questioned.Contemporary art practice has been taken into consideration in terms of the relevance of the events and examples to contemporary art expectations in order to experience the education. In the last section, as a contemporary art product, we tried to draw the boundaries of the scope of art and education Union as an alternative proposal. After sampling alternative education experiences in our country, the structure of the samples which can be compatible with the subject has been examined as contemporary art practice. The results of the study of the activities and practices which are exemplified in the experience of education as contemporary art practice are evaluated as contemporary art practices within the context of the subject.