Kentsel açık mekanlarda engellilerin yaya erişilebilirliği: Trabzon kenti örneği
Pedestrian accessibility of disabled people in urban spaces: Trabzon province sample
- Tez No: 510538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde kalabalıklaşan kent merkezleri ile kentsel açık mekânların önemi artmakta, mekânların kalitesi daha da önem kazanmaktadır. Mekânların kalitesinin en önemli bileşeni erişilebilirliktir. Bu nedenle bu alanların öncelikle bütün bireyler için erişilebilir olması daha sonra sunduğu etkinlik fırsatları açısından herkesin ihtiyacına cevap verir nitelikte olması gerekmektedir. Bu çalışmada genel olarak, Trabzon kent merkezinde kamusal açık alanları engelli bireylerin bakış açısıyla değerlendirmek, varsa sorunları belirlemek ve çözüm üretmek, en çok tercih edilen kamusal açık mekânlar arasında yaya olarak erişilebilir bir ulaşım önerisi geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışma üç aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada, çalışılacak denek grubu belirlenmiştir. Bu kapsamda fiziksel, görme ve işitme engelli 150 kişiyle çalışmanın yürütülmesine karar verilmiştir. İkinci aşamada Trabzon'da yaşayan engelli bireylerin kentsel açık mekânları kullanımı ve erişilebilirlik açısından sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amacı ile anket çalışması yapılmıştır. Üçüncü aşamada ise, Trabzon kent merkezinde en çok tercih edilen Atatürk Alanı (Kent Meydanı) ve Atapark'ı bağlayan Kahramanmaraş Caddesi'nin engelli bireyler açısından kullanım olanakları ulusal standartlar çerçevesinde incelenmiştir. Sonuçta tüm veriler değerlendirilerek, kentsel açık alanlarda engelli bireylerin sağlıklı bireyler gibi sosyalleşmesinin önündeki engelleri ortadan kaldırabilecek çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the growing population of the city centers, significance of urban areas has been developing and the quality of these areas has become more important. Therefore, it is essential that these areas should, first, be available for all individuals and then they should meet everybody's needs in terms of activity opportunities that they offer. In this current study, it was aimed to evaluate the urban areas in Trabzon province from the point of view of disabled people, and to determine, if there are, problems and find solutions as well as to develop an accessible pedestrian transportation proposal among mostly preferred public open areas. The study was carried out in three stages. In the first stage, subject group was determined. In this respect, it was decided to carry out the study with 150 participants with physical, visual and hearing impairments. In the second stage, a questionnaire was applied in order to determine and find solutions to the problems of the use and accessibility of public open areas for disabled people living in Trabzon. And in the third stage, use possibilities for disabled people of mostly preferred public open areas in the Trabzon city center, Kahramanmaraş Street linking Atatürk Area (City Square) and Atapark, was investigated according to the national standards. As a result, considering all the data that were received, possible solution proposals were developed, which might eliminate the problems that prevent the disabled people from socializing like healthy people in the public open areas.