Dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of transformational leadership on organizational commitment
  1. Tez No: 510548
  2. Yazar: ERSAN GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ AKSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık konuları geçmişten günümüze kadar pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmanın özgün olan kısmı katılım bankaları üzerine ilgili konuda yapılmış ilk örnek olmasıdır. Araştırma, dönüşümcü liderlik yaklaşımının örgütsel bağlılık üzerine etkisinin istatistiksel analizler yardımıyla test edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşabilmek maksadıyla Türkiye'de faaliyet gösteren üç katılım bankası çalışanları araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Anket yardımı ile elde edilen 458 katılımcıya ait veriler SPSS 22 ve AMOS 22 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan istatistiki hesaplamalardan sonra dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transformational leadership and organizational commitment have been the subject of much research from day to day. The original part of this research is the first example made about participation banks. The research was conducted to test the effect of the transformational leadership approach on organizational commitment with the help of statistical analysis. Three participation banks employees operating in Turkey to achieve this goal is the universe of the study. The data of 458 participants obtained with the help of questionnaire were analyzed using SPSS 22 and AMOS 22 packet programs. After the calculations of the statistics, it was found that there is a significant relationship between the transformational leadership and organizational commitment.