Ortognatik cerrahi uygulanan hastaların tedaviden beklentilerinin ve tedavi sonrası memnuniyet düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of treatment expectations and post-treatment satisfaction levels of orthognathic surgery patients
  1. Tez No: 510578
  2. Yazar: DİDEM ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN, PROF. DR. ALİ İHYA KARAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızın amacı, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalına tedavi amacıyla başvuran ve ortognatik cerrahi ile tedavi edilen dentofasiyal deformiteli bireylerin, tedaviye yönelik motivasyonlarının ve tedavi sonuçlarına dair memnuniyet düzeylerinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, ortognatik cerrahi öncesinde ve ortognatik cerrahi sonrası en az altıncı aydaki bir kontrol randevusunda olmak üzere iki aşamada Türker ve ark.'nın tasarladığı anketler, çalışmamıza katılmaya gönüllü olan 34 birey tarafından yanıtlanmıştır. Çalışmamızda, hem estetik hem de fonksiyonel problemlerin tedavi arayışındaki motive edici faktörler olduğu ve içsel motivasyon faktörlerinin dışsal motivasyon faktörlerinden daha fazla önemsendiği, hasta-hekim arasındaki iletişim ve hekime güven duygusunun cerrahiye hazır hissetme ve ortognatik cerrahi sonucundan memnuniyetle ilişkili olduğu, bireyin kendi dış görünüşüyle ilgili düşüncesinin çevresindekilerin bu konudaki tepkilerini olumlu ya da olumsuz algılamasına neden olduğu, hastalarımızın çoğunun tedavisinin devam etmesine rağmen ortognatik cerrahi sonrası çiğneme etkinliği, dış görünüşle ilgili memnuniyetle birlikte özgüven ve sosyal uyuma dair iyileşme bildirdiği belirlenmiştir. Çalışmamız, ortognatik cerrahi ile tedavi edilen dentofasiyal deformiteli bireylerde fonksiyonel, fiziksel, sosyal ve psikolojik açılardan iyileşmelerin bildirildiği çalışmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to evaluate the treatment motivation and satisfaction of treatment results of patients with dentofacial deformities that applied to Kocaeli University Dentistry Faculty, Orthodontics Department and were treated with orthognatic surgery. For this purpose, 34 individuals that volunteered to participate in this study filled in a questionnaire designed by Turker et al. before and at least six months after surgery during a control appointment. We found that both esthetic and functional problems were motivating factors in seeking treatment and internal motivating factors were more important than external motivating factors. Patient-physician communication and trust in the physician were correlated with feeling ready for surgery and satisfaction of surgery results, also, the patients perception of his/her external appearance affected their reception of the reaction of others in a positive or negative way. Many of our patients, although still in treatment, report imrovement in masticatory function, external appearance, self-confidence and social adjustment. Our study supports the findings of other studies that report functional, physical, social and psychological improvement in patients with dentofacial deformities treated with orthognatic surgery.