Beden eğitimi öğretmenlerinin iletişim becerilerinin liderlik davranışlarına olan etkisinin incelenmesi
A research on the effect of communication skills of physical education teachers on leadership behaviours
- Tez No: 510579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öğretmenlerin öğrenciler üzerindeki etkileri düşünüldüğünde iletişim ve liderlik önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada beden eğitimi öğretmenlerinin iletişim ve liderlik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma tekniklerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2015-2016 eğitim- öğretim yılında Gaziantep ili içerisinde ortaokul ve liselerde görev yapan 341 (212 erkek, 129 kadın) beden eğitimi ve spor öğretmenleri üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki ölçek kullanılmıştır. Liderlik düzeylerini belirlemek amacıyla Hemphill ve Coones (1950) tarafından geliştirilen Önal (1979) tarafından Türkçeye kazandırılan ve daha sonra Ergün (1981) tarafından yeniden uyarlanan“Liderlik Davranışını Betimleme Ölçeği”ve beden eğitimi öğretmenlerinin iletişim düzeylerini belirlemek için Korkut (1996) tarafından geliştirilmiş iletişim becerileri değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ikili grupların alt boyutlarının karşılaştırılması için Mann Whitney U testi kullanılırken, çoklu gruplar ölçek alt boyut puanları için Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Yaş, cinsiyet ve mesleki deneyim değişkenlerinde anlamlı farklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we thought about the effects of the teachers on students, we see that leadership and communication qualities have an important role. In this study, it is aimed to research the communication and leadership skills of physical education teachers.In this study, survey method which is one of the quantitative research techniques was used. The research was made on 341 (212 male, 129 female) physical education teachers who work at secondary and high schools in Gaziantep in 2015-2016 education period. In study, two types of scales was used as data collection tool. ''Leader Behaviour Description Questionnaire'' devised by Hemphill and Coones (1950) and introduced to Turkish by Önal (1979) and later re-adapted by Ergün (1981) was used to determine leadership level and 'leadership Skills Assessment Questionnaire'' devised by Korkut (1996) was used to determine the level of the physical education teachers. In the analysis of research data, Mann Whitney U test was used to compare the lower dimensions of binary groups, while Kruskal Wallis H test was used for scale lower dimension marks of multiple groups. Significant differences have ben found out in age, gender and professional experience variables.