Türkiye'de Cumhuriyet dönemi ekonomik gelişmeler ve resim sanatına etkisi
The Time of Republic in Turkey economical developments and influence of the art
  1. Tez No: 51061
  2. Yazar: N. HANDE RASTGELDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UMUR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Sanatın gelişimini, toplumsal gelişmelerden ayrı düşünmek olanaksızdır. Toplumsal yaşamın görünüşünü ise, büyük oranda ekonomik şartlar belirler. İlkel topluluklardan günümüz çağdaş dünyasına gelinceye kadar, üretim biçimleri sanata yansıdı, onu biçimlendirdi ve değiştirdi. Bu çalışmanın konusu;“Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi Ekonomik Gelişmeler ve Resim Sanatına Etkisizdir. Burada sadece, Plastik sanatların dallarından biri olan resmin, basit bir ”alım-satım“ ilişkisi içinde kullanılması değil, özellikle toplumun değişen ekonomik yapısının resme nasıl yansıdığı, hangi ekonomik koşullarda metâlaştığı süreci incelenmiştir. Kapitalist üretim biçimi ve çağımız toplumu insan çabalarının ürünlerini hızla ”maddi kazanç“ haline dönüştürmekte, sanat alanında da resimden müziğe, tüm sanatsal ürünler aynı hızda ”metâlaşmaktadır".
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's impossible to think about the development of the Arts without thinking about developments in society. Economic conditions determine have social life apears. Starting from primitive societies until today's modern world modes of production have been reflected in the arts and the arts have been shaped and changed by the modes of the production This paper talks about“The Time of Republic in Turkey Economical Developments the Influence of the art”. Here not only is the buying and selling of art examined but especially how the changes in the economic climate are reflected in Art and in what economic conolitions it has become mechandise. The Capatalist type of production and the society of today rapidly turn the work which is the effort of artists in to profit. In the artistic scheme art, music and theatre can not escape from this result.