Gebelerin prenatal bağlanma ile emzirme öz-yeterlilik algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of pregnants' prenatal attachment and breastfeeding-self- efficacy perceptions
  1. Tez No: 510621
  2. Yazar: ELİF ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Gebelerin Prenatal Bağlanma İle Emzirme Öz-yeterlilik Algılarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırma gebelerin prenatal bağlanma ile emzirme öz-yeterlilik algılarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Erzurum Nenehatun Kadın Doğum Hastanesinde 01 Şubat 2017 – 29 Aralık 2017 tarihleri arasında 20. gebelik haftasından sonra prenatal kontrollere gelen 320 gebe ile yapılmıştır. Veriler; kişisel bilgi formu, Prenatal Bağlanma Envanteri ve Prenatal Emzirme-Özyeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, ortalama, t testi, One-Way Anova ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. One-Way Anova analizinde ileri analiz olarak Bonferroni testi uygulanmıştır. Bulgular: Gebelerin PBE toplam puan ortalamasının 54.44±14.67, prenatal emzirme öz-yeterlilik puan ortalaması ise 68.32±13.65 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Pregnants' Prenatal Attachment and Breastfeeding Self-Efficacy Perceptions Aim: The research was carried out to assess pregnants' prenatal attachment with breastfeeding-self-sufficiency perceptions. Material and Method: The research was carried out in Nenehatun Maternity Hospital in Erzurum between 01 February 2017 and 29 December 2017 with 320 pregnants, who came to prenatal control after 20th gestational week. The data were collected by using the personal information form, Prenatal Attachment Inventory and Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale. Percentage of distributions, mean, t test, One-Way Anova and Pearson Correlation Analysis were used for evaluating the data. The Bonferroni test was applied as a further analysis in One-Way Anova analysis. Results: The mean of the total score obtained from the PAI is 54.44±14.67 and the mean of the total score obtained from the (PBSES) is 68.32±13.65.