Burundi zeminlerinin kireç ve talaş tozuyla iyileştirilmesi
Improvement of burundi soils by using lime and wood shavings
- Tez No: 510643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İNANÇ ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nüfus artışı, hızlı sanayileşme gibi nedenlerle inşaat sahalarının varlığı her geçen gün azalmaktadır. Geçmişte ulaştırma veya yapı projeleri için uygun görülmeyen araziler, yeni yatırımların kullanımına açılmaktadır. Bu durumda sıkça karşılaşılan problemler ise düşük taşıma kapasitesi, düşük kayma mukavemeti ve konsolidasyon oturmalarıdır. Böyle durumlarda problemli zeminlerin değişik atık malzemeleri eklenerek iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, günümüzde atık malzemelerle bilimsel çalışmalar yapılarak bu atık malzemenin değerlendirilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması hedeflenmektedir. İlave olarak uygun atık imhası hem kırsal hem de kentsel alanlarda büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Orta-Afrika'nın yeni gelişmekte olan ülkelerinden Burundi'nin zeminlerinin iyileştirilmesi için kolay elde edilebilen kireç ve talaş tozunun kullanımının uygunluğunu tartışılmıştır. Laboratuvar çalışmalarında talaş ve kireç kullanımının zemin özelliklerine etkileri incelenmiştir. Özellikle zemin taşıma gücü ve konsolidasyon problemi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to population growth and rapid industrialization, the presence of construction sites is decreasing day by day. In the past, land that is not considered suitable for transportation or construction projects opens up to the use of new investments. Frequent problems in this case are low transport capacity, low shear strength and consolidation seats. In such cases, it is aimed to improve the problematic soils by adding different waste materials. Besides, it is aimed to evaluate the waste material and contribute to the economy by making scientific studies with waste materials. In addition, proper waste disposal is of great importance both in rural and urban areas. In this study, the appropriateness of the use of easily obtainable lime and wood shavings to treat Burundi's soils, one of the newly developing countries of Central-Africa, has been discussed. The effects of wood shavings and lime on the soil properties were investigated in laboratory studies. Especially, proposed solutions are presented for the soil bearing capacity and consolidation problems.