Küreselleşme bağlamında Rusya-İran ve Türkiye arasındaki işbirliğin süreklilik potansiyeli
In the context of globalization continuity potential of cooperation between Russia-Iran and Turkey
  1. Tez No: 510642
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Soğuk Savaş'ın bitişi ve ardından SSCB'nin dağılmasıyla, dünya güç dengesinde büyük değişiklikler meydana gelmeye başlamıştır. Soğuk Savaş boyunca sürmüş olan iki kutuplu yapı son bulmuş, doksanlı yılların uluslararası sistemi ABD hegemonyasında tek kutuplu bir yapıya dönüşmüştür. 21. yüzyıla girerken 11 Eylül Terör Saldırısı, başarısız Afganistan ve Irak Harekatları ABD'nin prestijini sarsmış, toparlanan Rusya, büyüyen ekonomileri ile AB, Çin, ve Japonya, ABD'nin rakibi konumuna gelmişlerdir. Küreselleşme gibi başka faktörler de olmakla birlikte ABD hegemonyasındaki tek kutuplu yapı sarsılmaya başlamış, 21. yüzyıl uluslararası sistemi çok kutupluluğa doğru evrilmeye başlamıştır. Küreselleşme süreci bazı çevrelerce yararlı bulunsa da bazı çevrelerce getirdiği ekonomik, siyasi ve kültürel olumsuzluklar yüzünden eleştirilmiştir. Bünyesinde barındırdığı olumsuzluklar küreselleşme sürecinin tamamlayıcısı ya da karşıtı olarak görülebilen bölgeselleşme hareketlerini başlatmıştır. Bölgeselleşme hareketleri ile küreselleşme karşısında zayıf düşen ulus devletler ayakta durmaya çalışmakta, aşınan yetkilerini tekrar kazanmaya çabalamaktadırlar. Küreselleşmenin barındırdığı olumsuzluklar ulus devlet yapısını çevre ülkelerle ekonomik ve siyasi birlikler kurmaya sevk etmiştir. 21. yüzyıl uluslararası sistemin çok kutuplu yapısı, küreselleşme sürecinin ulus devleti bölgesel birlikler kurmaya teşvik etmesi; Suriye krizi üzerinden gelişen Rusya-İran ve Türkiye işbirliğinin süreklilik arz ederek daimi bir birliğe dönüşmesini kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War and the subsequent dissolution of the USSR, great changes in the world power balance have begun to take place. The bipolar structure that had lasted during the Cold War ended and the international system of the nineties turned into a unipolar structure in US hegemony. In the 21st century, the Sept. 11 terrorist attacks, unsuccessful Afghanistan and Iraq operations have shaken the prestige of the United States, Russia has recovered, and emerging economies and EU, China, and Japan have come to the rank of the United States. With other factors such as globalization, the unipolar structure of US hegemony has begun to shake, and the 21st Century international system has begun to evolve into multipolarity. The globalization process has been criticized because of the economic, political and cultural disadvantages that some circles have found to be useful in some circles. The negativities in its place have initiated regionalization movements which can be seen as complementary or anti-globalization process. With the regionalization movements, weak nation states are struggling to survive against globalization and strive to regain their eroding powers. The negativities hosted by globalization have led the nation state to establish economic and political unions around the periphery. The multi-polar nature of the 21st-century international system, the process of globalization encouraging nation-state regional unions; Syria out of the crisis by developing continuity of cooperation Russia-Iran and Turkey are easier to turn into a permanent union.