Afrika'da uluslararası muhasebe standartlarında yaşanan sorunlarda kültürün etkisi: Burundi Cumhuriyeti örneği
The effect of culture on the problems of international accounting standards in Africa: The case of the Republic of Burundi
- Tez No: 751552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS VARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Afrika ülkeleri (Burundi dahil), şu anda dünyadaki çoğu ülke tarafından benimsenen Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının (UMS / UFRS) uygulanmasında hala sorunlarla karşı karşıyadır. Bu sorunların içinde kültürel faktörlerin de olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada; kültürel faktörlerin uluslararası muhasebe standartlarına geçiş sorunları üzerindeki etkisi Burundi örneğinde incelenmektedir. Amaç doğrultusunda hazırlanan 54 sorudan oluşan anket formu; Burundi'de faaliyet gösteren 104 şirketin muhasebecilerine uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
African countries (including Burundi) still face challenges in implementing International Financial Reporting Standards (IAS / IFRS), which are currently adopted by most countries around the world. It is thought that cultural factors are also included in these problems. In this study, the effect of cultural factors on the problems of transition to international accounting standards is examined in the case of Burundi. The survey form, consisting of 54 questions prepared for the purpose, was applied to Accountants of 104 companies operating in Burundi. The data obtained were analyzed statistically in the computer environment. Considering the general significance level, it is understood that the model is significant as a whole (p < 0.05). When the result is evaluated in terms of coefficients in the regression analysis, it is possible to say that there is a positive relationship. Changes in cultural values affect accounting standards positively and directly. As a result of the research, it was determined that culture had a 48.6% effect on the problems of transition to international accounting standards. It can be said that the remaining 51.4% is explained by other factors, since no details are given to examine other factors other than culture.