Temel eğitim öğretmenleri ile öğrencilerinin güdü düzeyleri ve öğrenci-öğretmen özellikleriyle ilişkileri
Elemantary teacher and student and motivation levels and characteristics of relationships between teacher and student
- Tez No: 51065
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ÜN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı temel eğitim öğretmenleri ve öğrencilerinin güdü düzeylerinin saptanması ve öğrencinin güdüsü ile cinsiyeti, ana-baba mesleği gibi özellikler; öğretmenin güdüsü ile öğretmenin yaşı, konu alanı, kıdemi, cinsiyeti, v.b. özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya^ İzmir tli'nde bulunan okullarda tabakalama yöntemi ile seçilen 40 öğretmen ve 1282 temel eğitim öğrencisi katılmıştır. Araştırma verileri“öğretmen Güdüsü ölçeği”ve“Başarı/Başarısızlık Yüklemeleri ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizi sonucu ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır: 1. Temel eğitim düzeyindeki bayan öğretmenler erkek öğretmenlere göre daha güdülüdür. 2. Temel eğitim öğretmenlerinin güdüleri kıdeme, yaşa, mezun oldukları okul türüne, branşlara göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir. 3. Temel eğitim öğrencilerinin güdüleri cinsiyet ve ana-baba mesleği dışındaki boyutlarda anlamlı fark görülmemiştir. 4. Temel eğitim öğrencilerinin güdülerinin artması öğretmenin başarısından, azalması ise öğrencilerin kendi özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research is to find out elementary teachers' and pupils' motivation levels and to investigate relationships between and among levels of motivation and some student characteristics like gender, parents' occupation, and some teacher characteristics like, age field of study, experience, and gender. Teacher (n=40) and pupils (n=1282) chosen by stratified random strategy participated at the research. Data was collected by“Teacher Motivation Scale”and“Success/ Failure Attributions Scale”. Major results of the study are: 1. Female teacher are significantly more motivated than male teachers. 2. Teachers' levels of motivation do not differ significantly according to their experience, age, school graduated and field of study. 3. Pupils' levels of motivation differ significantly according to their gender and parents' occupation. 4. Increase in pupils' levels of motivation is releated to teacher's success whereas decrease is releated to their own charateristics.