Bankaların kullandığı döviz kredilerinin aktif pasif yönetimdeki yeri ve karlılık üzerine etkisi
The Importance of foreign exchange creditsused by the banks in asset and liability management and the effects on profitibility
  1. Tez No: 51066
  2. Yazar: AYŞE KESKİNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Ekonomilerde çok önemli görevleri üstlenmiş olan bankalar Faaliyetlerini çeşitli riskler taşıyarak sürdürürler. Bu riskler likidite, faiz oranı ve döviz kuru oranı riskidir. Bankalar söz konusu riskleri tamamen bertaraf etmezler ancak bu riskleri yönetmelidirler. Aktif ve Pasif yönetimi bankalara risklerin ölçülmesi, yönetilmesi ve bunlardan en yüksek karı sağlamalarında yardımcı olur. Ülkemizde 1980 yılı öncesi faiz ve döviz kuru oranları denetim altındaydı ve aynı zamanda bankaların kullandığı kaynaklar ve kullanım alanları sınırlıydı. Bu durumda bankalar aktif- pasif yönetimine ihtiyaç duymamışlardır. 1980 yılının ilk yarısından itibaren faiz ve döviz kuru oranları piyasada dalgalanmaya bırakılmıştır. İhracat faaliyetlerinin artması için teşvikler uygulanmaya başlanmıştır. Finansman piyasasına bir çok sayıda yeni banka ve diğer finansal kuruluşlar katılmıştır. Bankaların kullandığı kaynaklar ve yatırım araçları artmıştır. Finansal sistemdeki bütün bu değişiklikler banka yöneticileri için etkin bir aktif - pasif yönetimi ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Özellikle Türk Lirasının konvertibilitesi ile ilgili kanunun çıktığı 1989 yılından sonra Türk Bankaları artan miktarlarda yurtdışından kredi kullanmaya başlamışlardır. Yurtiçindeki yüksek faiz oranlarına karşın, yurtdışındaki düşük faiz oranları ve döviz kurlarının yetersiz artışı, bankaları yurtdışından kredi kullanmaya ve yüksek faizli hazine bonosu satın almaya teşvik etmiştir. Böylece bankalar yüksek açık pozisyon taşıyarak karlarını artırmışlardır Faiz arbitrajı yolu ile bankalar faiz risklerini optimal yönetmişler ancak aynı zamanda yüksek açık pozisyon nedeni ile döviz kuru riski üstlenmişlerdir. 1994 yılından sonra ülkemiz ekonomik sisteminde meydana gelen ekonomik kriz Türk paraları yabancı paralar karşısında önemli oranda develüasvona uğramasına neden olmuştur. Bankalar, sahip oldukları açık pozisyon nedeniyle kambiyo zararları ile karşılaşmışlar ve kar marjları reel olarak azalmıştın Bankalar ekonomide üstlendikleri gerçek görevlerini yerine getirmelidir. Bu esas görev ise kamunun finansmanı verine liretken kesimin finansmanıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Banks, which have very important role in Economies, maintain their activities carrying the risks. Those risks are liquidity, interest rate and exchange rate. Banks aren't expected to recover those risks completely but they must manage them reasonably. Asset and Liability management assist the banks in measuring, managing risks and to get maximum profit. In Turkey, before the year of 1980 interest and exchange rates were controlled by the government and also the resources and assets instruments were limited. This condition explain that why the banks did not need asset and liability management. Since the first half of 1980,.interest and exchange rates started to float in the market. The government applied new encouragement policies to increase the export activities. Many banks and the other financial institutes joined the market. Kinds of resources and asset instruments were increased. Because of whole changes in the financial system, management of the banks started to need a qualified asset and liability management. Especially after new laws concerning the convertibility of Turkish Lira were applied in 1989, Turkish banks started to use loans abroad in incearising quantities. In the point of high domestic interest rates comparing with the low interest rates in abroad and insufficient raise in exchange rates, banks used loans from the abroad and generally bought Treasury Bills in high interest rates. So the banks carried high short position and made high profits. They manage their interest rate risk reasonably but because of short position, they have high exchange rate risk. After 1 994, economic problems in Turkish Economical system caused a high devaluation on Turkish Lira. The banks with high short position faced with foreign exchange lost. The banks have to play their main role in financial system. The main role is to finance the productive sector, instead of government.