Dramanın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma, yazma kaygısı ve motivasyonuna etkisi
The effect of drama on creative writing, anxiety and motivation of fourth grade students of primary school
  1. Tez No: 796220
  2. Yazar: EMİNE GÜNEŞER KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE URFALI DADANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma temelli yaratıcı drama uygulamaları ile yaratıcı yazma, yazma motivasyonu, yazma kaygısı üzerindeki etkisini incelemektir. Yapılan çalışma ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modelinde tasarlanmıştır. Araştırma ilkokul dördüncü sınıfta okuyan 32 öğrenci ile yürütülmüştür. Bu öğrencilerin 16'sı deney grubunu, 16'sı kontrol grubunu oluşturmaktadır. Öncelikli olarak deney ve kontrol grubundaki bütün öğrencilere yaratıcı yazma, yazma motivasyonu ve yazma kaygısı ile ilgili ön testler uygulanmıştır. Sonrasında deney grubu öğrencileri ile sekiz hafta boyunca haftada iki saat olacak şekilde ilkokul 4. sınıf kazanımlarına göre hazırlanan yaratıcı drama etkinlikleri uygulanmıştır. Bu süreçte kontrol grubu öğrencileri daha öncesinde olduğu gibi sınıf öğretmenleri ile beraber derslerine devam etmişlerdir. Sekiz oturum tamamlandıktan sonra deney ve kontrol grubundaki bütün öğrencilere son testler uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak deney grubuna da kontrol grubuna da 'Yaratıcı Yazma için Değerlendirme Ölçütleri', 'Yazma Motivasyonu Ölçeği' ve 'Yazma Kaygısı Ölçeği' ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler bilgisayar destekli istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar yaratıcı drama uygulamalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerini artırdığı görülmüştür. Ayrıca yaratıcı drama uygulamalarının öğrencilerdeki yazma kaygılarını azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Buna karşın yaratıcı drama uygulamalarının öğrencilerin yazma motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is elementary school 4. the aim of this course is to examine the effect of creative writing-based creative drama applications on creative writing, writing motivation and writing anxiety of classroom students. The study was designed in a semi-experimental pattern model with a pre-test post-test control group. The research was conducted with 32 students studying in the fourth grade of primary school. 16 of these students constitute the experimental group and 16 of them constitute the control group. Firstly, preliminary tests related to creative writing, writing motivation and writing anxiety were applied to all students in the experimental and control groups. After that, there will be two hours a week with the students of the experimental group for eight weeks in elementary school 4. creative drama activities prepared according to class achievements were applied. During this process, the students of the control group continued their lessons together with their classroom teachers as before. After the completion of the eight sessions, the final tests were applied to all students in the experimental and control groups. As a data collection tool, 'Evaluation Criteria for Creative Writing', 'Writing Motivation Scale' and 'Writing Anxiety Scale' were applied to the experimental group and the control group as pre-test and post-test. The data obtained from the data collection tools were analyzed with a computer-aided statistical program. The results obtained from the analyzes carried out are the results of creative drama applications in elementary school 4. it has been observed that it increases the creative writing skills of classroom students. In addition, it has been found that creative drama practices are effective in reducing writing anxiety in students. On the other hand, it shows that creative drama applications do not have a significant effect on students' motivation to write.