Esnek fuzzy topolojik uzaylar üzerine
On soft fuzzy topological spaces
- Tez No: 510685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin konusu hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde esnek küme tanımı ve esnek küme ile ilgili teorem ve örneklere yer verilmiştir.Ayrıca bu bölümde esnek küme tanımı kullanılarak esnek topoloji tanımına yer verilmiştir. Esnek topoloji ile ilgili tanım, teorem ve örneklere yer verilmiştir. Tezin bu bölümde fuzzy küme tanımı kullanılarak tanımlanan fuzzy esnek küme tanımı verilmiştir. Ayrıca bölümünde fuzzy esnek topolojik uzay tanımı verilerek çeşitli fuzzy esnek bağlantılı küme tanımları verilerek bu tanımların özellikleri üzerinde durulmuştur ve aralarındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis basically consist of three chapters. In the first chapter, general information about the subject of the paper was given. In the second chapter, the definition of soft set was introduced and theorems and examples about soft set were included. Also the definition of soft topology was given and theorems and examples about soft topology were included. In the third chapter, topological space definition was given.Soft topology definition was given by being used topological space definition and soft set definition.In addition, definitions, theorems and examples about soft topology were included. In the last chapter of the thesis, definition of fuzzy soft set was given by using the definition of fuzzy set. Moreover, fuzzy soft topology and fuzzy soft connected notions were introduced and properties and relations of those concepts were investigated.