Takrir-i İman ve İslam adlı anonim eserin Latinize edilmesi ve metin üzerinde dil incelemesi
The transcription of the anonymous work that called Takrir-i Iman ve Islam in Latin alphabet and the linguistic study on the work
- Tez No: 510684
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Klasik Osmanlı Türkçesi Devrinin son dönemlerinde yazıldığını düşündüğümüz '“Takrir-i İman ve İslam”adlı eser, anonim bir ilmihal kitabıdır. Bilindiği gibi ilmihal kitapları, Müslüman olmak neyi gerektirir sorularına verilen cevapların oluşturduğu eserlerdir. İslamiyet'in asırlar boyu bayraktarlığını yapan Türkler, diğer Müslüman topluluklarından farklı olarak ilmihal yazmaya çok büyük bir önem vermişlerdir. Bugün dahi hemen hemen her evde rastladığımız ilmihaller bu önemin sönmeden devam ettiğinin en büyük göstergesidir. Sade bir dille halka hitap den metnimizde; Klasik Osmanlı Türkçesinin (XVI-XIX.) dil özellikleri görülebildiği gibi, Yenileşme Devri Osmanlı Türkçesinin (XIX-XX.) özellikleri de görülebilmektedir. Bu yönüyle eser, bir geçiş dönemi eseridir. Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde ilmihal kavramından, ilmihallerin teşekkülünden ve gelenek haline gelişinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde eserin dil özelliklerinden bahsedildikten sonra, üçüncü bölüme geçilmiş ve burada metnimizin transkripsiyonlu hali verilmiştir. Dördüncü bölümdeyse dizin ve sözlük bulunmaktadır. Anahtar Sözcükler : İlmihal, Klasik Osmanlı Türkçesi, Yenileşme Devri Osmanlı Türkçesi
Özet (Çeviri)
“Takrir-i İman ve İslam ”which we think that was written in the last period of Classical Ottoman Turkish is an anonymous catechism book. As we know, catechism books, created by the answers to the questions such as what we need to become a Muslim. Unlike other Muslim sociaties, Turks who have carried the banner of İslam for centuries, gave great importance to write catechism books. Even today the catechism books that we find in almost every home, are the great sign of that this importance have carried on. In this text which is writtcn simple for the public; wc can see the linguistic signs of Classical Ottoman Turkish (XVI-XIX.), also the signs of Classical Ottoman Turkish (XVI-XIX.). From this aspect, this study can be called the study of transition period. Our thesis consists of four chapters. In the first part it is mentioned of the word of catechism, the formation of catechism and catechism becoming a tradition. After mentioning of the study's linguistic charecteristics,it goes on with the third part including the study's transcription. In the fourth part, there are index and glossary. Key Words : Catechism, Classical Ottoman Turkish, Transfer of Innovation Ottoman Turkish