Pnömoni tanısı ile yatırılan 2 ay- 5 yaş arasındaki çocuklarda çinkonun etkisi
The effect of zinc on children aged 2 months to 5 years old hospi̇tali̇sed with the di̇agnosi̇s of pneumonia
  1. Tez No: 510687
  2. Yazar: ÇİĞDEM YANAR AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET SAMİ YAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Pnömoni özellikle gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere tüm dünyada önemli bir önlenebilir morbidite ve mortalite nedenidir. Her yıl 11-20 milyon çocuğun pnömoni nedeni ile hastaneye yatırıldığı ve 2 milyondan fazlasının da yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir (1-5). Çinkonun, hücre büyümesinde, hücre bölünmesinde, DNA replikasyonunda, RNA transkripsiyonunda, çok sayıda enzimatik reaksiyonda ve özellikle de immün sistem aktivasyonunda önemli bir rolü vardır. AMAÇ: Çalışmamızda pnömoni tanısıyla takip edilen 2 ay - 5 yaş arası çocuklara verilen çinkonun klinik iyileşme ve yatış süresine etkisini tespit etmeyi amaçladık. YÖNTEM: 01.08.2013 - 01.04.2014 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yatan 2 ay - 5 yaş arası pnömoni tanısı alan 80 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya Türk Toraks Derneğinin 2009 kılavuzuna göre toplumda gelişen pnömoni tanısı alan hastalar dahil edildi. Kronik akciğer ve sistemik hastalığı olan, kronik ilaç kullanan ve tedavi sırasında komplikasyon gelişen ( plevral efüzyon gibi ) hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar pnömoni şiddetine göre hafif ve ağır olarak 2 gruba ayrıldı, her grup da çinko tedavisi alan ve almayan olarak 2 alt gruba ayrıldı. Hastalara yatış süresince 1 yaş altı 1x 10 mg, 1 yaş üstü 1x 20 mg çinko sülfat kullanılmıştı. Hastalardan hafif gruba ampisilin - sulbaktam 100 mg/kg/g, ağır gruba sefotaksim 150 mg/kg/g ve destek tedaviler uygulanmıştı. Çinko tedavisi alan ve almayan hastalar klinik iyileşme (ateş, takipne, çekilme, oda havasında transkutanöz oksijen saturasyonunun %92'nin altında olması, beslenme durumu ) ve yatış süresi açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Pneumonia is an important preventable cause of mortality and morbidity among developing countries. It is predicted that 11 – 20 million children are hospitalized for pneumonia and more than 2 million of them die each year.Zinc has an important role on cell growth, DNA replication, RNA transcription, several enzymatic reactions and especially on immune system activation. OBJECTIVE: The aim of our study was to determine the effect of Zinc on clinical improvement and duration of hospitalization among children aged 2 months to 5 years, hospitalized for Pneumonia. MATERIAL AND METHODS: We have retrospectively examined the medical files of 80 children aged between 2 months to 5 years hospitalized for pneumonia in Umraniye Training and Research Hospital, Pediatric Clinic from August 2013 to April 2014. The children who are diagnosed as community-acquired Pneumonia according to Turkish Thorax Association 2009 are included in this study. Patients who suffer from chronic pulmonary or systemic diseases, who has the history of chronic usage of medication and who develop complications during the treatment ( pleural effusion etc.) are excluded from our study. Patients were separated into two groups as mild and severe according to severity of their Pneumonia disease, and every group divided into two subgroups as if the Zinc is added to their treatment regimen or not during the hospitalization . Children under 1 year old have taken 10 mg and over 1 year old have taken 20 mg Zinc Sulfate daily. Mild subgroup was treated with 100 mg/kg/day Ampisilin / Ampisilin + Sulbactam regimen, and severe subgroup was treated with 150 mg/kg/day Cefotaxime regimen plus supportive treatment. Patients are compared for clinical improvements (fever, tachypnea, retraction, transcutaneous PO2 < 92% in room air and nutritional status) according to administration of Zinc treatment or not during the hospitalization.