Çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinde pnömoni tanısı ile yatırılan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients hospitalized with the diagnosis of pneumonia in the pediatrics clinic
- Tez No: 623770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Alt solunum yolu enfeksiyonları, gelişmekte olan ülkelerde beş yaşın altındaki çocuklarda morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde toplum kökenli pnömoni tanısı ile yatırılarak izlenen hastaların verilerini güncel literatür eşliğinde değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde, 30.11.2018-30.11.2019 tarihleri arasında toplum kökenli pnömoni tanısıyla yatırılarak izlenen, 1 ay-18 yaş arasındaki 116 hasta alınmıştır. Hastaların sosyodemografik, klinik, laboratuar ve radyolojik bulguları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 116 hastanın 76'sı (%65,5) erkek, 40'u (%34,5) kız'dı ve erkek/kız oranı 1,9 olarak saptandı. Tüm hastaların yaş ortalamaları 47,12±4,5 (1-210) ay olarak saptandı. Hastalarımızın 24'ünde (%20,7) prematürite öyküsü mevcuttu. Altta yatan hastalıklar açısından değerlendirdiğimizde astım (%28,4) en çok görülen hastalıktı. Hastalarda en sık görülen şikayetler öksürük (%86,2) ve ateş (%74,1) olarak saptandı. Hastalar yatırıldığında en sık başlanan antibiyotik ampisilin-sulbaktam (%59,4) olarak saptandı. Oseltamivir ikinci en sık (%30,1) başlanan antimikrobiyal ajandı. Hastaların ortalama yatış süresi 5,83 ± 0,36 gün olarak saptandı. Yatış süresini etkileyen faktörler incelendiğinde; yaşın 1-3 ay arasında, oksijen saturasyonun
Özet (Çeviri)
Objective: Lower respiratory infections are observed to be important public health issues that cause high rate of morbidity and mortality in children under the age of five in developing countries. In this study, we aimed to evaluate the state of the patients who were hospitalized with the diagnosis of community-acquired pneumonia in the Child Health and Diseases Clinic in the light of the current literature. Material and method: 116 patients between the ages of 1 month and 18 years old, who were hospitalized between 30.11.2018-30.11.2019, with the diagnosis of community-acquired pneumonia, were included in the study at Child Health and Diseases Clinic, Health Practice and Research Hospital, at Çanakkale Onsekiz Mart University School of Medicine. Sociodemographic, clinical, laboratory and radiological findings of the patients were evaluated. Results: Of the 116 patients included in the study, 76 (65.5%) were boys, 40 (34.5%) were girls, and the male / female ratio was 1,9. The mean age of all patients was 47.12 ± 4.5 (1-210) months. 24 of our patients (20.7%) had a premature birth history. When we evaluate in terms of underlying diseases, asthma (28.4%) was the most common disease. The most common complaints in patients were cough (86.2%) and fever (74.1%). When patients were hospitalized, the most common antibiotic was ampicillin-sulbactam (59.4%). Oseltamivir was the second most common antimicrobial agent (30.1%). The average length of hospital stay was 5.83 ± 0.36 days. When the factors affecting the hospitalization period are examined; between 1-3 months of age, oxygen saturation