Erken doğum tehdidinin klinik takibinde ferritin
- Tez No: 510688
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN TAYFUN KUTLU, UZMAN FİGEN KARSEL ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET: Amaç: Serum ferritin düzeyinin erken doğum tehdidi nedeniyle başvuran hastalarda, enfeksiyon göstergesi olarak kullanımı ve neonatal sonuçlarla ilişkisinin araştırılması. Materyal ve Metot: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Doğum Kliniği'ne Kasım 2001-Haziran 2002 tarihleri arasında Erken Doğum Tehdidi (EDT) tanısı ile yatırılan 100 hasta çalışma grubunu; Mayıs 2002-Temmuz 2002 tarihleri arasında aynı kliniğin gebe izlem polikliniğinde gebelik kontrollerine devam eden, 24-35'inci gebelik haftaları arasındaki 50 gebe kontrol grubunu oluşturdu. Daha sonra, erken doğum yapan gebelerde ferritin ve neonatal sonuçlar arasındaki bağlantı değerlendirildi. Randomize prospektif olarak düzenlenen çalışmada, ferritin düzeyleri gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Objective: To determine the relation of serum ferritin levels in patients with threatened preterm labor as indicator of infection and neonatal outcomes. Material and Methods: The trial group was consisted of 100 patients who were admitted to the Zeynep Kamil Women and Children Hospital Maternity Clinic as threatened preterm labor between November 2001-June 2002. The control group was consisted of 50 pregnant women with 24-35 weeks of pregnancy who were in the control of the antenatal outpatient clinic of the same hospital between May 2002-July 2002. Than, in pregnant with preterm labored, the relation between ferritin and neonatal outcome was evaluated. In this randomized prospective study, the serum ferritin levels were compared between the groups.