Political economy of social entrepreneurship
Sosyal girişimciliğin siyasi iktisadı
- Tez No: 510696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez neoliberal dönemde sosyal girişimciliğin sonuçlarını araştırmaktadır. Neoliberal perspektif kaymasının sonuçları, doğal olarak sosyal girişimciliğin gelişimini ve deneyimlenme şeklini etkileyen ekosistemi de etkilemiştir. Çalışma; neoliberal dönem boyunca ekosistemdeki güncel değişiklikleri analiz ederek, kavramın gelişim sürecini incelemiştir. Değişen ekosistemi anlamak için geleneksel aktörlerin sosyal alandaki rollerinin değişmesi ve neoliberal perspektif kaymasıyla oluşan güncel eğilimler ele alınmıştır. Bunun akabininde, tüm dünyada sosyal ve ekonomik sistemlere yayılan sonuçları ile sosyal girişimcilik fenomeninin evrimi araştırılmıştır. Bu çalışma literatüre katkı olarak; neoliberal dönemdeki sosyal girişimciliğin, sosyo-ekonomik ve politik perspektiflerine yoğunlaşmış, kavramlaştırmayı bu yolla anlamlandırmaya odaklanmıştır. Böylece, önemli sonuçları ile birlikte kavram, hem mikro hem de makro düzeylerde sistemik değişiklikler için bir katalizör olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the outcomes of social entrepreneurship during neoliberal period. The spillovers of neoliberal perspective shift naturally influenced the ecosystem which contains contemporary conjuncture and the environmental conditions to support the concept. This environmental context organically influences the development and also experimentation of the phenomenon. The study examined development process of the social entrepreneurship by analyzing the contemporary changes in the ecosystem during the neoliberal period time. Changing roles of the traditional actors in the social field and new trends with neoliberal perspective shift were targeted to explain the changing ecosystem. And then, the evolution of the phenomenon was investigated with its outcomes which have spread into the social and economic systems all around the World. In addition to literature, this study concentrated on the socio-economic and political perspectives of the social entrepreneurship during the neoliberal period in order to understand its conceptualization. Thus, the concept with its significant outcomes was examined as a catalyst for changes in both micro and macro levels.