Şanlıurfa ili'nde biyoklimatik konfor koşulları ile doğal ölüm olayları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi (2013 -2015)
Evaluation of the relationship between bioclimatic comfort conditions and natural mortality cases in Şanlıurfa province (2013-2015)
- Tez No: 510732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SERDAR AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu araştırmada, 2013-2015 yıllarını kapsayan dönemde Şanlıurfa'da, doğal ölüm vakaları ile biyoklimatik konfor koşulları arasında ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, önceŞanlıurfa İli'nin biyoklimatik konfor koşulları, THI (Sıcaklık-nemlilik İndisi) ve PET (Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık İndisi) konfor indisleri ile belirlenmiştir. Akabinde, doğal ölüm olayları ile konfor koşulları arasında ilişkiyibelirlemek amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Söz konusu araştırma döneminde, Şanlıurfa İli'nde biyoklimatik konfor koşulları ile doğal ölüm olayları arasında, günlük düzeyde merkez ilçede, on günlük düzeyde Halfeti ve merkez ilçelerinde, aylık düzeyde ise Akçakale, Halfeti ve merkez ilçelerinde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.Biyoklimatik konfor koşulları ile doğal ölüm olayları arasında bulunulan istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler, günlük ve on günlük düzeyde ilçelerde zayıf derecede, aylık düzeyde ise ilçelerde orta derecededir.Diğer ilçelerin doğal ölüm olaylarının günlük, on günlük ve aylık dağılımları arasında,doğal ölümlerde kümelenmenin olmaması nedeniyle istatistiksel bir ilişki tespit edilememiştir. Türkiye'de, biyoklimatik konfor üzerine bilimsel araştırmalar yapılmış olmasına rağmen, doğrudan konfor koşulları ile ölümler arasında ilişkinin belirlenmesine yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma, Türkiye'de bu konuya ilişkin literatür eksikliğinin giderilmesi ve daha sonra yapılacak olan ilişkili çalışmalara örnek teşkil etmesi açısından büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between natural mortality cases and bioclimatic comfort conditions in Sanliurfa in 2013-2015. Within the scope of this research study, initially, bioclimatic comfort conditions of Sanliurfa Province were determined by using THI (Thermohygrometric Index) and PET (Physiological Equivalent Temperature Index) comfort indexes. Subsequently, correlation and regression analyses were conducted in order to determine the relationship between natural mortality cases and comfort conditions. During the aforementioned study period, it was found that there was a statistically significant relationship between the bioclimatic comfort conditions and natural mortality cases in Sanliurfa Province, central districts at daily level, Halfeti and central districts at ten-day level, and Akcakale, Halfeti and central districts at monthly level. Thestatistically significant correlation between the bioclimatic comfort conditions and natural mortality cases was weak at daily and ten-day level while it was moderate at monthly level in districts. A statistical relationship could not be established between the daily, ten-day, and monthly distributions of natural mortality cases of other districts due to the absence of clusters in natural mortality. In Turkey, although there are some research studies on bioclimatic comfort, there is no study directly related to the relationship between comfort conditions and natural mortality. This study will make a major contribution to the literature in terms of filling the literature gap in Turkey and being a notable example for future research studies related to this topic.