Financial inclusion in Türkiye: A post pandemic descriptive study
Türkiye'de finansal katılım: Pandemi sonrası tanımlayıcı çalışma
- Tez No: 830173
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAYRİ KOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pandeminin Türkiye'de Finansal Katılım (FK) üzerinde kayda değer olumlu etkisi oldu. Bu çalışma pandemi sonrası dönemde FK'nın Türkiye'deki durumunu anlatmaktadır. Çalışma, Türkiye'deki FK endeksi ve Finansal Okuryazarlık (FO) endeksini derinlemesine inceleyen tanımlayıcı bir araştırma tasarımı kullanmakta ve diğer ülkelerle karşılaştırmalı bir analiz içermektedir. Sonuçlar, Türkiye'de esas olarak dijital finansal hizmetlere geçiş ve FO programlarının artması nedeniyle FK endeksinde bir artış olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bankacılık hizmetlerine erişim eksikliği, düşük FO seviyesi ve krediye sınırlı erişim dahil olmak üzere FK için hala önemli engeller bulunmaktadır. Çalışma, Türkiye'de FK geliştirmek için uygulanabilecek bir dizi politika ve girişim önererek sonuçlanıyor.
Özet (Çeviri)
The pandemic had a notable positive impact on Financial Inclusion (FI) in Türkiye. This study describes the state of FI in Türkiye in the post-pandemic era. The study uses a descriptive research design with in-depth overview of FI index and Financial Literacy (FL) index in Türkiye and includes a comparative analysis with other countries. The results indicate an increase in the FI index mainly due to a shift towards digital financial services and an increase in FL programs in Türkiye. However, there are still significant barriers for FI, including lack of access for banking services, low level of FL, and limited access to credit. The study concludes by recommending a range of policies and initiatives that could be implemented to enhance FI in Türkiye.