Çevre yönetimi ve ISO 14000 standardları üzerine bir inceleme
Environmental management and an overview about ISO 14000 standards
  1. Tez No: 61372
  2. Yazar: SONER TASLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ATAYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
02. Özet Çevre bireyin, organizasyonun ve toplumun yaşamı üzerinde etkili olan kültürel, ekonomik ve fiziksel koşulların toplamı olarak tanımlanabilir. Ekonomik yaşamın birimleri olan işletmeler açısından ele alındığında; çevre, işletme faaliyetlerinin her aşamasında etkisini gösteren, doğal, toplumsal, kültürel, teknolojik ve ekonomik koşulların toplamıdır. Bu çalışmada yukarıda tanımlanan çevrenin doğal boyutu ele alınmaktadır. İşletmeler toplumsal gereksinmeleri dolaylı ya da direkt olarak karşılamak amacıyla planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve kontrol faaliyetlerini doğal çevre ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirmek durumundadırlar. Sanayileşme, artan nüfus vb. gibi faktörlerin doğal çevre üzerindeki olumsuz etkileri ile işletmelerin bu etkileri ortadan kaldırması için yürütülen çalışmalar çevre yönetimi kavramım gündeme getirmiştir. Çevre yönetimi, işletmelerin bir çevre politikası belirleyerek bu politika doğrultusunda çevresel hedeflerin tespiti ve bu hedeflere en makul şartlarda ulaşmaları için yerine getirilmesi gereken faaliyetler dizisini kapsayan bir süreci ifade eder. Bir başka değişle, çevre yönetimi; ekonomik kalkınmanın, doğanın korunması ile birlikte ele alınması anlamına gelmekte, sürdürülebilir kalkınma olarak bilinen bu yaklaşım, kısaca“mevcut ihtiyaçları gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarım karşılayaabilmelerine engel olmadan karşılayarak kalkınmak”şeklinde tanımlanmaktadır. Çevre yönetiminin bu yönü, uluslararası arenada çevreye standard geliştirme çalışmalarım hızlandırmış ve ISO 14000 olarak bilinen çevre yönetim sistem standardlan geliştirilmiştir. ISO 14000 standartları, çevre yönetimine sistematik bir yaklaşım getirmekte ve bir çevre yönetim sisteminin temel unsurlarım belirlemektedir. Bu unsurlar hedefleri belirleyen ve bu hedefleri gerçekleştirmek için bir program yürüten, etkilerini gözlemleyen ve ölçen, problemlere çözüm arayan, tepeden tırnağa çevre performansını geliştirmeye kadar sistemi tamamen yeniden gözden geçiren bir çevre performansını gerçekleştirmeyi kapsamaktadırEtkili bir çevre yönetim sistemi, işletme yönetimine; faaliyetlerinin çevresel yönü ve ölçümü konularında yardımcı olacaktır. Ayrıca gerek zaruri, gerekse ihtiyari olarak çevre ihtiyaç ve gereklerine uygunluk konusunda etkili bir rehberlik görevi yerine getirecektir. Çevre yönetim uygulamalarının tüm iş uygulamalarına dahil edildiği gibi firma kültürü üzerine de etkili olmaktadır. Çevre yönetim sistemlerinin gerekleri, etkili bir çevre politikası, planlama, uygulama ve işletme, kontrol ve düzeltici faaliyet ve yönetim incelemesi olarak sıralanabilir. ISO 14000 standartları basit bir denkleme dayanmaktadır: Daha iyi çevre yönetimi, daha iyi çevre performansına, artan kazanca ve daha büyük yatırım geri dönüşüne rehberlik edecektir. X
Özet (Çeviri)
03. Summary Environment can be defined as sum of the cultural economic and physical condition that influence on individual, organization and people's life. If it is examined with respect to the firms which are a part of the economic life, environment is sum of the natural, social, cultural, technological and economic conditions which are showing their effects. In this study, natural aspect of environment which is described above has been examined. Firms have to realize organization, planning, coordination and control activities consustent with natural environment in order to maintain social requirements directly or indirectly. Industrialization leads negative effects of increasing population on natural environment and concept of environmental management to disappear those effects. Environmental management means a process of activities which are used to accomplish targets by determining an environmental policy. In order words, environmental management means that it must be considered with economical growth and environmental protection. This approach known as sustainable growth has been defined as growth which responds next generations' demands without problem. This side of environmental management have accelerated the efforts of standard preperation in the international platform and environmental magement system standards called for ISO 14000 have improved. The ISO 14000 standards determine the basic elements of an environmental management system and suggest of a systematic approach to environmental management. These elements include creatihg an environmental policy, setting objectives and targets, implementing a porgram to achieve those objectives, monitoring and measuring its effectiveness, correcting problems, and reviewing the system to improve it and overall environmental performance. An effective environmental management system can help a company manage, measure, and improve the environmental aspects of its operations. It can lead to more efficient compliance with mandatory and voluntary environmantal requirements. It canhelp companies effect a culture change as environmental management practices are incorperated into its overall business operations. Environmental management system requirements can be explained as an efficient environmental policy, planning, implementation and operation, control, corrective activity and management review. The ISO 14000 standards are based on a simple equation: Better environmental management will lead to better environmental performance, increased efficiency, and a greater return investment XII