Nabız film serisi analizi: Hollywood korku filmlerinde elektronik iletişim aygıtlarının kullanımı
Pulse movie series analysis: Use of electronic communication devices in Hollywood horror movies
- Tez No: 510742
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Korku insanlığın geçmişinden itibaren peşinde olan bir duygulanım şeklidir. Bir tehlike karşısında hayatta kalma mekanizmasını tetikler ve bireyin kurtuluş için yol aramasına ön ayak olur. Korkunun türleri ve geçmişten itibaren biriken mirası korku sinemasına da şekil vermiştir. İlkel dönemlerde daha çok ökült, mistik kısacası doğaüstü unsurların korku verici olduğu bilinmektedir. İlk korku yapımlarında da bunların etkileri gözlenir. Günümüz bağlamında korkular ele alındığında ise, daha çok somut öğelerden korku duyulduğu söylenebilir. Modern dönem korkuları incelendiğinde iletişim teknolojileri de bu kategoride yer alabilmektedir. İletişim teknolojilerinin yarattığı sorunlar ve tehlikeler de mevcuttur. Bu bilgiler ışığında korku sinemasında da bu teknolojilerin korku verici unsur olarak kullanılması çok doğaldır. Korku sineması yıllarca dönemsel eğilimlerden etkilenerek türe şekil vermiştir. Değişen korkular ile de beyazperdede yer alan korku canavarlarının yeni nesil bir soluk kazandığı gözlenmektedir. Bu çalışmada özellikle tür kavramının üzerinde durulmuştur. Korku türü ve alt türlerin analizi yapılmıştır. Alt türlerin incelenmesi elektronik iletişimteknolojilerinin korku unsuru olarak ele alınmadığını göstermiştir. Nabız, Nabız 2 ve Nabız 3 filmleri özellikle klasik anlatı bağlamında incelenmiş Noel Carroll 'ın tür sinemasını incelemek için kullandığı Keşif Teması ile ele alınmıştır. Anlatı, karakter ve korku verici unsurların analizi yapılmıştır. Tüm analizlerini sonucu elde edilen bulgular; modern korkuların korku sinemasına yansıdığı yönündedir. Korku türü içerisinde birçok korku filminin iletişim teknolojilerini korku verici unsur olarak kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear is a form of emotionthat has been in pursuit of mankind since the past. It triggers the mechanism of survival while facing a danger and leads the individual to seek the way for salvation. Forms of fear and its inherited heritage from the past have also shaped the horror movie. It is known that in the primitive ages, supernatural fears were more common around individuals. In today's context, it can be said that fears are caused by concrete items. When current social conditons are analyzed, communication technologies can also take place in this category. There are also problems and dangers because of communication technologies. It is quite natural that the see technologies are used as a fear factor in the horror cinema. Horror cinema has been effected by periodic trends for many years. These trends have shaped the horror genre. It is observed that fear monsters in cinema have taken a new shape from day today. In this study, the main theme is genre notion. Horror genre and its subgenres have been analyzed. Examination of subgenres has shown that electronical communication devices are not considered as an element of fear. Pulse, Pulse 2, Pulse 3 have been analyzed by Classic Narrative and Noel Carroll's theme that suitable for Classic Narrative. Movies were analyzed through the context of narrative, character and horror elements. After all analyses, according to findings; modern fears are reflected in the horror movies. Within the horror genre, it has been determined that many horror movies use communication technologies as a frightening element.