Okul dışı müzik etkinliklerinin öğrencilerin mental iyi oluşları üzerine etkisi
The effect of out of school music activities on students mental well-being
- Tez No: 837624
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı; okul dışı müzik etkinliklerine katılan bireylerin mental iyi oluş durumlarını tespit ederek, müziğin iyi oluş üzerindeki etkisini ölçmek ve müzik ile pozitif psikoloji disiplinleri arasındaki bağı ortaya koymaktır. Çalışmada nitel ve nicel yöntemin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmış olup, betimsel yönteme dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara İli Çankaya İlçesi'nde, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet okullarında öğrenim gören; çalışmaya katılmaya gönüllü, okul dışı müzik etkinliklerine katılan ve katılmayan, 15-18 yaş grubundaki öğrenciler oluşturmakla birlikte; veriler Warwick-Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Yanı sıra, okul dışı müzik eğitimi alan öğrencilerin, farklı değişkenlerle mental iyi oluşları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okul dışı müzik etkinliklerine katılan öğrencilerin mental iyi oluş düzeylerinin, almayan öğrencilere kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu; sosyal etkinlik olarak spor, drama/tiyatro ve zeka oyunları gibi etkinliklerin mental iyi oluş üzerinde olumlu etkileri olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çalışmanın Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı kapsamında geniş bir ergen kitlesine ulaşılarak yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim of the study is to determine the mental well-being of individuals participating in out-of-school music activities, to measure the effect of music on well-being, and to reveal the link between music and positive psychology disciplines. In the study, a mixed method was used, in which qualitative and quantitative methods were used together, and a relational screening model based on the descriptive method was used. The study group of the research was in Çankaya District of Ankara Province, T.R. Studying in private and public schools affiliated with the Ministry of National Education; Students in the 15-18 age group who volunteer to participate in the study, who participate in out-of-school music activities or not; Data were collected with the Warwick-Edinburg Mental Well-Being Scale and Personal Information Form. In addition, correlation analysis was conducted to reveal the relationship between different variables and mental well-being of students receiving music education outside of school. According to the findings of the research, the mental well-being levels of students who participate in out-of-school music activities are significantly higher than those of students who do not; It has been concluded that social activities such as sports, drama/theater and intelligence games have positive effects on mental well-being. As a result of the research, it was suggested that the study be carried out by reaching a wide audience of adolescents within the scope of the Ministry of National Education and the Ministry of Youth and Sports. hin the scope of the Ministry of National Education and the Ministry of Youth and Sports.