Sodyum tetraborat solüsyonu ile kaplanmış titanyum yüzeyinde alp enzim etkinliğinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative study of alp enzyme activity on titanium surface coated with sodium tetraborate solution
- Tez No: 510767
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde titanyum implantların geliştirilmesi biyolojik spesifik yüzey modifikasyonlarına doğru yönelmektedir. Yapılan araştırmalarda Ti yüzeyinde iyileşmeyi ve rejenerasyonu tetikleyebilecek modifikasyon yöntemleri öne çıkmaktadır. Geliştirilmesi amaçlanan titanyum yüzeylerin amacı ise genel olarak implant osseointegrasyon süresinin kısaltılması, daha güçlü kemik-implant bağlantısı sağlamaktır. Bu doğrultuda tez çalışmamızda antimikrobiyal özelliği kanıtlanmış, kemik metabolizmasında etkinliği sıklıkla araştırılan bor (B) minerali yine son zamanlarda yüzey kaplamasında başarısı kanıtlanmış bir yöntem olan Mikro ark oksidasyon (MAO) yöntemi ile titanyum yüzey üzerine kaplanmıştır. Hazırlanan bor kaplı titanyum disk yüzeylerindeki alkalen fosfataz (ALP) etkinliği, işlenmemiş yüzey (MS) ve asitle pürüzlendirilmiş yüzeye (AE) sahip Ti diskler üzerindeki osteoblastların ALP etkinliği ile karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda hazırlanan titanyum diskler 5 gruba ayrılmıştır ayrıca disk yerleştirilmeyen sadece hücre ekimi yapılan bir kontrol grubu oluşturulmuştur. 3, 7, 14. günlerde; 0.,6., 8., 43. ve 46. dakikalarda ALP enzim seviyeleri ölçülmüştür. Çalışmamız sonucunda B'un osteoblastik aktivite üzerindeki pozitif yönde etkili olabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla B içeren titanyum yüzeyleri üzerinde yapılacak ileri çalışmalar ile implant osseointegrasyon sürelerinde kısalma ve daha güçlü osseointegrasyon sağlanabileceği düşünülmektedir. Bu yüzey özelliğini taşıyan ve implantasyon amacıyla kullanılacak materyaller için daha kapsamlı in vivo ve in vitro çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the focus of improvement efforts of titanium (Ti) implants is heading towards biologically specific surface modifications. The modification methods having ability to induce regeneration and healing on the Ti surface stand out in the studies conducted in this very field. The main functional purpose of Ti surfaces to be developed is to shorten the overall implant osseointegration time in order to provide a stronger bone-implant connection. In this thesis, Boron (B) mineral, which has been proved to have an antimicrobial property and of which efficiency has been intensively investigated, was used to coat the surfaces of Ti discs by making use of Micro Arc Oxidation (MAO) method, a proven method of surface coating. ALP (Alkaline Phosphatase) activity on prepared B-coated Ti disc surfaces was investigated in comparison with ALP activity of osteoblasts on Ti discs with untreated surface (MS) and acid-roughened surface (AE). The Ti discs prepared in our study were divided into 5 groups and a control group without disk placement but with only implanted cell was also created. ALP enzyme levels were measured on 3rd, 7th, 14th, days and at 0, 6th, 8th, 43rd and 46th minutes. The surfaces of Ti discs were coated with sodium tetraborate solution by MAO method. As a result of this study, Boron is thought to have a positive effect on osteoblastic activity. Therefore, it is assumed that with further studies on titanium surfaces containing Boron, implant osseointegration time might be shortened and stronger osseointegration can be ensured. More extensive in vivo and in vitro studies are required for the specified surface.