Çalışma davranışında motivasyonu etkileyen faktörlerin kurumsal analizi -Sağlık sektöründe bir uygulama-
An Organiational analysis of the factors influencing the motivation in working behavior an application in the health sector
- Tez No: 51079
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Gelişen ve değişen sosyo-ekonomik şartların bir sonucu olarak, örgütlerin büyüyerek çok sayıda insanı bünyesinde barındırması, pek çok sorunun da kaynaklığını yapmıştır. Bu sorunların başında, günlük çalışma hayatının yoğun baskısı ve giderek monotonlaşan işlerin verdiği bıkkınlık sebebiyle, çalışanların çalışmaya duydukları isteğin azalması ve verimin düşmesi gelmektedir. Çalışanı örgüt amaçları doğrultusunda yönlendirebilmek ve çalışandan bekleneni alabilmek için en iyi şekilde motive etmek gerekmektedir. Motivasyon, bireyi belli bir şekilde davranmak üzere harekete geçiren, itici bir güçtür. Motivasyonu sağlamada, en önemli görev yöneticilere düşmektir. Yöneticinin başlıca görevi, etkin bir çalışma örgütü oluşturmaktadır. Bunu gerçekleştirmek üzere yöneticinin, çalışanlarda daha çok çalışma isteği yaratabilecek yöntemleri bulması ve yöntemlerin uygulanışını denetlemesi gerekmektedir. Bu çalıma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, örgüt üyesi olarak kişinin davranışlarından, örgütün bütünden ve araştırmamızı yaptığımız hekimlik mesleğine ilişkin kuramsal etkenlerden bahsedilmektedir. İkinci bölümde, motivasyonun tanımı ve ilgili kavramlar, motivasyon ile ilgili olarak ortaya atılan kuramlar ve çalışanları işe yöneltmede kullanılabilecek motive edici faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, motive edici faktörlerin çalışanların motivasyon üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of developing and changing social and economical conditions, growing organizations that contains too many employees causes many organizational problems. At first, pressure of daily life conditions and monotone jobs causes decrease on the job motivation and productivity. Motivation is extremely necessary to get highest productivity and to tend employees on the objektive of organization. For high motivation, biggest responsibility is on the administrators of the organization. The first duty of an administrator is the enable an efficient organization. To realize this objektive, administrators must find the methods of increasing motivation with employees together and audit application of these methods. This thesis is divided in to three parts. In the first part, employe behaviours as a part of the organization, the whole organization and doctorate job as a specific aspect is searched theoratically. In the second part, definition of motivation and related concepts theories on the motivaiton and factors effecting motivation is held. In the third part, factors effecting motivaton is analyzed by a poll on the doctorate job. II