Obstetrik brakial pleksus paralizisinde imgelemenin değerlendirilmesi
Assessment of imagery in obstetric brachial plexus palsy
  1. Tez No: 510795
  2. Yazar: NURSENA ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, obstetrik brakial pleksus paralisizi (OBPP) olan olgularda motor ve duyusal fonksiyonlar ile motor ve kinestetik imgeleme yeteneği arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 8-18 yaş aralığında OBPP tanısı almış 20 olgu ile birlikte yaş ve cinsiyet özellikleri bakımından benzer olan 20 sağlıklı olgu dahil edildi. OBPP'li olguların motor fonksiyonlarının değerlendirilmesinde Aktif Hareket Skalası (AHS), duyusal fonksiyonlarının değerlendirilmesinde Narakas Duyu Değerlendirme Sistemi (NDS) kullanıldı. İmgeleme değerlendirmesi Hareket İmgeleme Anketi-3 (HİA-3) ve Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA) ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between motor and sensory functions and motor and kinesthetic imagery in children with obstetric brachial plexus palsy (OBPP). 20 children with OBPP were 8-18 years old and 20 healthy subjects who were chosen similarly in the way of age and gender according to the OBPP group were assessed. Active Movement Score (AMS) system was used to evaluate the motor function and Narakas Sensory Grading System (NSG) was used to evaluate the sensory function. The evaluation of imagery was performed with Motor Imagery Questionnaire-3 (MIQ-3) and Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIQ).