Bel fıtığı ameliyatı olan hastaların ağrı ve korku kaçınma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of avoidance from pain and fear of the patients who have a hernic surgery
  1. Tez No: 510796
  2. Yazar: FATMA TAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KÖÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmanın amacı, beyin cerrahi kliniklerinde yatan, bel fıtığı ameliyatı olan hastaların ağrı ve korku kaçınma düzeylerini belirlemektir. Araştırma 2016 Kasım ve 2017 Mayıs ayı tarihleri arasında gerekli kurumsal izinler alınarak Gaziantep Şehitkâmil Devlet Hastanesi ve Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Klinikleri' nde gerçekleştirilmiş, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Hastanelerin Beyin Cerrahi Kliniklerinde yatan 92 gönüllü hastayla araştırma yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“Sosyo-Demografik Veri Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Korku Kaçınma Tutumları Anketi”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS.21, istatistiksel yazılım programında yapıldı. Verilerin analizinde bağımlı bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında sayı yüzdelik, t testi, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the levels of pain and fear avoidance in patients who have undergone hernic surgery in neurosurgical clinics The research was carried out between November 2016 and May 2017 and the necessary institutional permissions were obtained and Gaziantep Şehitkâmil Public Hospital and Gaziantep Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital Brain Surgery Clinics, a descriptive study. Research has been conducted with 92 voluntary patients hospitalized in the Neurosurgical Clinics of the hospitals.“Socio-demographic data form”,“Visual Benchmarking Scale”and“Fear Avoidance Attitudes Questionnaire”were used in the data collection.