Kienböck hastalığında radial kısaltma osteotomisinin klinik ve radyolojik sonuçları (Retrospektif çalışma)
Clinical and radiological results of radial shortening osteotomy in Kienböck's disease (Retrospective study)
- Tez No: 510798
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIRIM TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kliniğimizde Evre 3A Kienböck hastalığı nedeniyle radial kısaltma osteotomisi yapılan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirerek, tedavi yönteminin bu aşamada gelen hastalardaki etkinliğini belirlemek Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 2009 – 2017 yılları arasında, Evre 3A Kienböck hastalığı teşhisiyle müracaat eden, radial kısaltma ostetotomisi uygulanan ve yeterli takip ve kontrolleri yapılarak, implantları çıkarılan 18 hasta çalışma kapsamına alındı. Ortalama yaş 28 yıl, ortalama takip süresi 21 aydı. Hastaların tamamında ameliyat öncesi DASH, VAS skorları belirlenerek, el bilek fleksiyon ve ekstansiyon değerleri, el kavrama, kıskaçlama gücü değerleri ölçüldü. Direkt radyografilerinde; Lichtman evrelemesi, ulnar varyans, karpal yükseklik oranı, skafolunat ve radioskafoid açılar ölçüldü. El bilek kontrastlı MR'ları çekilerek lunatum vaskülarizasyonu değerlendirildi. Hastalarda ameliyat öncesi yapılan skorlama, klinik muayene, radyografiler ve MR incelemeleri ameliyat sonrası son kontrollerinde de tekrarlandı. Ameliyat öncesi ile sonrasında elde edilen klinik ve radyolojik veriler arasında bir farklılık olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Klinik olarak ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası son kontrol değerlerine bakıldığında DASH, VAS skorları ve el kavrama gücünde istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme görüldü (p0,05). Direkt grafilerde, bütün hastalarda ameliyat öncesi Lichtman evresi 3A iken ameliyat sonunda da aynı kaldı. Ameliyat öncesi hastaların 13'ünde (%72) negatif ulnar varyans, 5'inde (%28) nötral ulnar varyans mevcut idi. Ameliyat sonrası 11 hastada (%61) pozitif ulnar varyans saptandı. Karpal yükseklik ölçümü, skafolunat, radioskafoid açılarda istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Evaluation of the radiologic and clinical outcomes of the stage 3A Kienböck disaese patients treated with radial shortening osteotomy and determining the efficiancy of the individual surgical method. Method: Eighteen wrists of the eighteen patients were included in the study, who had diagnosed with stage 3A Kienböck disease and surgically treated with radial shortening osteotomy between the 2009 and 2017. All patients had adequate follow up time and surgical instruments were removed prior to clinical and radiological evaluation. Mean age was 28 and mean follow-up time was 21 months. Flexion and extension ranges, grip strenghts, pinch strenghts, DASH scores and VAS scores were obtained prior to surgery. Lichtman staging, ulnar variance, carpal height ratio, scafolunate and radioscafoid angles were the paramaters evaluated by plain radiography. Vascularisation of the lunate was evalutad with contrast-enhnaced MR imaging. All the evalation parameters including scores, physcial examination findings and radiologic evaluation criterias were repeated in follow-up time after surgery. Pre-operative and post-operative results were compared statistically. Results: DASH scores, VAS scores and grip strenghts are significantly improved after surgery (p0,05). Lichtman staging was identical in plain radiographs in pre and post-operative evaluation. Thirteen patients had negative ulnar variance (72%) and five patients had neutral ulnar variance (28%) preoperatively. Eleven patients (%61) showed positive ulnar variance after surgery. There were no pre and post operative statistical diffrence in carpal height ratio, skafolunate and radioscafoid angles (p>0,05).