İnsülin direnci olan kadınlarda diyetteki iki farklı karbonhidrat oranının biyokimyasal ve antropometrik parametrelere etkisi
The effect of two different carbohydrateratios in diets on biochemical and anthropometric parameters women with insulin resistance
  1. Tez No: 510799
  2. Yazar: ALEV ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Çelik, A. İnsülin direnci olan kadınlarda diyetteki iki farklı karbonhidrat oranının biyokimyasal ve antropometrik parametrelere etkisi. HKÜ Beslenme ve Diyetetik yüksek lisans tezi, Gaziantep,2018. Bu araştırmada, insülin direnci olan kadınlarda diyetteki iki farklı karbonhidrat düzeyinin antropometrik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma Mart 2017–Mayıs 2017 tarihleri arasında Gaziantep ili Kamu Hastaneleri Kurumu Şehitkamil Devlet Hastanesi diyet polikliniğine başvuran, insülin direnci tanısı alan, 20-50 yaş arası, 25-35kg/m2 BKİ'ne sahip 30 birey üzerinde yapılmıştır. Bireyler yaş, BKİ'ne göre düşük karbonhidratlı (DKH) ve yüksek karbonhidratlı (YKH ) grup olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. DKH grubuna enerjisinin % 45-50'si; YKH grubuna enerjisinin % 55-60'ı karbonhidrattan gelen, ağırlık kaybı sağlayan tıbbi beslenme tedavisi planlanmıştır. Araştırma öncesinde bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, üç günlük besin tüketimleri ve fiziksel aktivite düzeyleri araştırmacı tarafından saptanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri araştırma öncesinde (A.Ö) ve araştırma bitene kadar her ay, biyokimyasal parametreleri ise araştırma öncesi ve araştırma sonrası(A.S) alınmıştır. DKH grubunda bulunan bireylerin A. Ö'si ve A. S'sı BKİ (31,35±1,67; 29,41±2,24), bel çevresi (98,67±4,40; 89,93±6,31), vücut yağ kütlesi (30,62±40,30; 27,57±4,07), vücut yağ oranı (38,44±3,12; 36,54±3,32) ölçümlerinde azalma görülmüştür. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çelik, A. The effect of two different carbohydrateratios in diets on biochemical and anthropometric parameters women with insulin resistance. HKU Nutrition and Dietetics graduate thesis, Gaziantep, 2018.In this study, it was aimed to determine the effect of two different carbohydrate levels on anthropometric and biochemical parameters women with insulin resistance. The study was carried out on 30 individuals between 20 and 50 years of age who were diagnosed with insulin resistance and who had BMI 25-35 kg / m2, between March 2017 and May 2017 at diet polyclinic in Gaziantep Province The Şehitkamil Public Hospital Individuals were divided into two groups according to age, low carbohydrate (LCD) and high carbohydrate (HCD) groups according to BMI. The Diets of the two groups planned weight loss as 45-50% of the energy for the LCD group; 55-60% of the energy for the HCD group from carbohydrate. At the beginning of there search, general characteristics of the individuals, nutrition habits, three days of food consumption and physical activity levels were determined by there researcher. Individual anthropometric measurements were taken before the study (B.S) and every month until the end of the study, and biochemical parameters were taken before and after the study (A.S.). B.S and A.S. of BMI (31,35 ± 1,67; 29,41 ± 2,24), waist circumference (98,67 ±4,40cm; 89,93 ±6,31cm), body fat mass (30,62 ±4,30kg; 27,57 ±4, 07kg), and the body fat ratio (38,44 ±3,12kg; 36,54 ±3,32kg). This difference was statistically significant (P 0.05).