Tip 2 diyabetes mellitus tanısı alan bireylerde ara öğünde tüketilen enzime dirençli nişastalı (Tip IV) ürünün kan şekeri üzerine olan etkisi
The effect of consuming enzyme-resistant starch (RS4) product as a snack food on blood glucose in individuals diagnosed with Type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 638008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECİ MESERİ DALAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; insüline bağımlı Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM) olan kişilerde ikindi ara öğününde verilen enzime dirençli nişastalı (tip IV-Realife) gevreğin kan şekeri üzerine olan etkisini saptamaktır. Araştırma iki basamaktan oluşmaktadır, ilk basamakta enzime dirençli nişasta (tip IV) kullanılarak laboratuvarda gevrekler geliştirilmiş ve tarifeleri standardize edilmiştir. İkinci basamakta ise normal un ile yapılan gevrekler ile enzime dirençli nişasta kullanılarak yapılan gevreklerin kan şekerine etkisi klinik araştırma ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubunu Ege Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğinde izlenen çoklu insülin kullanan Tip 2 Diyabetes Mellituslu 20-60 yaş arası hastalar oluşturmuştur. Gebeler ve ek süreğen hastalığı olan çalışmaya dahil edilmemiştir. Polikliniğe gelen hastalara hekim ve diyetisyen görüşmelerini yaptıktan sonra araştırma anlatılmış, araştırmaya katılmayı kabul edenler poliklinik hemşiresi tarafından CGMS (Sürekli glukoz izlem sistemi- Başlangıç – 0. gün) takılmıştır. Hastalara 3 ayrı poşet içerisinde görsel olarak birbirine eş her biri 15 g karbonhidrat içeren gevrekler verilmiş, kırmızı poşetteki normal undan yapılan gevreği 1.gün, mavi poşetlerdeki enzime dirençli undan yapılmış gevrekleri ise 2. ve 3.gün ikindi öğününde yanında başka bir şey yemeden tüketmeleri söylenmiştir. Hastalara poşetlerdeki ürünlerin ne olduğu söylenmemiştir. Son gün ise (4.gün) poliklinik hemşiresi tarafından CGMS cihazları çıkartılmış ve veri bilgisayara aktarılmıştır. Araştırmaya başlangıçta 16 kişi katılmayı kabul etmiş, ancak biri kendi isteği ile araştırmadan ayrılmış, bir diğer kişi ise teknik aksaklık nedeniyle çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma 14 kişi ile tamamlanmıştır. Veri çözümlemede SPSS 25.0 kullanılmış, riskli antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parameterlerin cinsiyete göre farklı ki-kare testi ile normal un ile enzime dirençli undan yapılan gevreklerin kan şekerini etkileme düzeyi ise eğri altında kalan alan (AUC) ve Wilcoxon işaretli sıra testi ile değerlendirilmiştir. Glukometre ile elde edilen kan glukoz değeri ile CGMS ile elde edilen glukoz değerinin korelasyonu Spearman's rho korelasyonu ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of bagels containing enzyme-resistant starch (RS4-Realife) given as mid-afternoon snack food on blood glucose in individuals with insulin-dependent Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM). The research was carried out in two stages. In the first stage, bagel snacks were prepared in the laboratory using enzyme-resistant starch (RS4), and the recipes of these snack foods were standardized. In the second stage, the effect of consuming bagel snacks made from plain flour, and those made from enzyme-resistant starch on blood glucose was examined through clinical research. The study group consists of patients at the age of between 20-60 years with Type 2 Diabetes Mellitus who use multiple insulin injections and are followed up in the Endocrinology Polyclinic of Ege University Hospital. Patients with a concomitant chronic condition(s) and pregnant women were not included in the study. The patients who came to the polyclinic were informed about the research following their interviews with the physician and dietician, and those who agreed to participate in the research was started with CGMS (Continuous Glucose Monitoring System - Start - Day 0) by the polyclinic nurse. The patients were given 3 separate packages of bagel snacks that were visually similar, each containing 15 g of carbohydrate, and they were recommended to consume the bagel snacks made from plain flour in the red package on Day 1 and to consume the bagel snacks made from enzyme-resistant flour in the blue packages on Day 2 and Day 3 as a mid-afternoon meal without consuming anything else. The patients were not informed about the ingredients of the products in the packages. On the last day (Day 4), the CGMS devices were removed by the polyclinic nurse, and the data were imported into the computer. Initially, 16 patients agreed to participate in the study, however, one of them left the study voluntarily, and another person was excluded due to a technical problem. Therefore, the study was completed with 14 participants. SPSS 25.0 software package was used in analyzing the data, and the differences in the risky anthropometric measurements and biochemical parameters by the gender were evaluated using chi-square tests, and the effects of bagel snacks made from plain flour and enzyme-resistant flour on blood glucose were evaluated using the area under the curve (AUC) and Wilcoxon signed-rank test. The correlation between blood glucose value obtained by glucose meter and glucose value obtained by CGMS was evaluated using Spearman's rho correlation. A p-value less than 0.05 (p < 0.05) was considered statistically significant. No significant difference was found between males and females in terms of risky anthropometric characteristics or risky biochemical parameters. In terms of sensorial properties, although participants stated that the taste of the bagel snacks consumed on Day 1 was different from those consumed on the following two days, no significant difference was found between the products in terms of parameters such as the taste, appearance, discomfort, etc.