Osteoporozda haftalık ve günlük vitamin d3 ile haftalık alendronate tedavisinin kemik yoğunluğu üzerine etkisi
  1. Tez No: 510800
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. LEVENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada postmenopozal osteoporoz tedavisinde alendronate 70 mg+2800 IU D vitamini/haftalık ve alendronate 70 mg/haftalık+1000 mg kalsiyum-880 IU D vitamini/günlük kullanan hastaların tedavi etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada osteoporoz tanısı konulup tedavi başlanan 74 hasta değerlendirmeye alındı. Hastalar, Grup 1 (42 hasta)haftalık 70 mg alendronat+günlük 1000 mg kalsiyum -880 ıu Vitamin D3 , Grup 2 (32 hasta): haftalık 70 mg alendronat+2800 ıu vitamin D tedavisi alanlar olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda tedavi öncesi ve tedavinin 12. ayında kemik dansitometri tekrarlandı. BULGULAR: Tedavi öncesine göre tedavi sonrası Lumbal vertebra BMD total ölçümlerinin yüzde değişimleri açısında değerlendirme yapıldığında, Grup I'in %4,95 Grup II'nin %6,00 düzeyinde artış gösterdiği saptandı . Femur boynu ölçümlerinin yüzde değişimleri açısında değerlendirme yapıldığında, Grup I'in %3,23 Grup II'nin %3,36 düzeyinde artış gösterdiği saptandı . Her iki grupta da tedavi ile femur ve lumbal vertebra BMD artışları istatistiksel olarak anlamlı bulundu, gruplar arsında ise fark saptanmadı. SONUÇ: Sonuç olarak her iki grupta da uygulanan bir yıllık tedavi kombinasyonları osteoporozlu hastalarda kemik BMD 'de istatistiksel olarak anlamlı bir artışa sağladığını gördük. Her iki grupta da lumbal vertebradaki BMD artışı, femur boynundaki BMD artışına kıyasla daha fazla bulundu. Grupları karşılaştırdığımızda tedavi sonuçları açısından istatistiksel bir fark saptamadık.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To compare the efficacy of alendronate 70 mg +2800 ıu vitamin D/ week and alendronate 70 mg/week +1000 mg calcium -880 ıu Vitamin D3 daily for the treatment of postmenopausal osteoporosis. DESIGN AND INTERVENTION: This was an 12-month, randomized trial of alendronate +2800 ıu vitamin D/ week and alendronate/week +1000 mg calcium -880 ıu Vitamin D3 daily for the treatment of postmenopausal osteoporosis Inclusion criteria was lumbar spine or total hip BMD of 0, 05) CONCLUSION: Lumbal spine BMD and total hip BMD significantly increase in the treatment of alendronate 2800 IU vitamin D/ week and alendronate/week +1000 mg calcium 880 IU Vitamin D3 daily for the treatment of postmenopausal osteoporosis. No significant difference was detected in BMD parameters between two treatments groups.