Türkiye'de vakıf müessesesinin sosyo-ekonomik fonksiyonları (İzmir ili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerine bir araştırma)
Socie-economic functions of the foundation in Turkey (A research on social charity and solidarity foundations through the city of Izmir)
- Tez No: 51082
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVDA DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Vakıflar tarih boyunca eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi konularda temel toplumsal ihtiyaçları karşılayan bir müessese olmuştur. Günümüzde de vakıfların bu fonksiyonlarını devanı ettirdikleri görülmektedir. Türkiye'de devletin sosyal güvenlik, sosyal yardım, eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında yetersizliği, çeşitli vakıfların bu alanlarda kurularak faaliyet göstermesi ile giderilmeye çalışılmaktadır. Nitekim, fakrü zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşları ile ilgisi olmayan vatandaşlara yardım etmek amacıyla 1986 tarihinde 3294 sayılı yasayla çıkarılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu doğrultusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kurulmuştur. Bu çalışmada İzmir ili çapında faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının sosyal ve ekonomik fonksiyonları ile bu vakıfların kuruluş amaçlarına uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along the history foundations have meet basic social needs such as education, health and social security. Today it is seen that foundations have continued this functions. In Turkey the state have lack of in social security, social charity, education and health services area. This inadequacy has meet to set up with various foundations in this areas. Thus, it is founded Social Charity and Social Solidarity Foundations in parallel to Social Charity and Social Solidarity Encouragement Law which is come into force with the law of number of 3294 in 1986, aim to help poor citizens who are in need of the other people and are not connnected with any social security establishment which is founded with law. In this research it has examined that the social and economic functions and its suitability to the establishment aims of Social Charity and Social Solidarity Foundations which are into activity through the city of İzmir.