Zaman serilerinde nedensellik testleri ve uygulaması
The Causality test in time series and application
- Tez No: 51081
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENAY UÇDOĞRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, zaman serilerinde nedensellik testleri incelenmiş ve 1963 - 1993 dönemi için Türkiye imalat sanayisi kapsamında ücret, fiyat ve istihdamın nedensel ilişkileri araştırılmıştır. Birinci bölümde, ilk olarak nedensel ilişki kavramının felsefe ve bilimdeki yeri incelenmiş ve farklı yaklaşımların karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Ayrıca istatistiksel anlamda nedensellik kavramı tanımlanmıştır. Buradan hareketle nedenin olasılıksal olarak değerlendirilmesi yapılarak nedensel çıkarıma ilişkin bazı temel konular incelenmiştir. İkinci bölümde, zaman serilerinde nedensellik testleri açıklanmıştır. Bu bölümün başında zaman serilerine ilişkin bazı temel konular üzerinde durulmuş ve nedensellik testlerinin ön koşulu olan durağanlık kavramına yer verilmiştir. Ayrıca model belirleme süreci ile birlikte nedensellik testlerinde kullanılan zaman serileri modelleri üzerinde durulmuştur. Son olarak Granger, Sims ve Hsiao nedensellik testleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, öncelikli olarak makro ekonomik anlamda ücret, fiyat ve istihdam kavramlarının araştırılması yapılmıştır. Daha sonra Türkiye imalat sanayinde ücret, fiyat ve istihdam için yapılan nedensellik testlerinin sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the causality tests in time series were examined and the causal relations between wages, prices and employment within the manufacturing industry in Turkey a between 1963 - 1993 were taken up. In the first section, the relevance of the concept of causal relations in philosophy and science was evaluated and different approaches were compared with each other. Moreover, the concept of causality was defined in terms of statistics. According to this definition, the cause was evaluated with regard to probability and some basic themes related to causal inference were examined. In the second section, the causality in time series was explained. In the beginning, some basic topics with regard to time series were taken up and the concept of stationarity, which is a precondition for causality tests, was described. Moreover, the process of model determination and the time series models used in causality tests were examined. Finally, Granger, Sims and Hsiao causality tests were analyzed. In third section, the concepts of wages, prices and employment were examined with regard to macro economy. Afterwards, the results of the causal tests of wages, prices and employment in the Turkish manufacturing industry were given.