Türkiye'de vakıfların dünü bugünü
Foundations of yesterday and today
- Tez No: 363410
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Vakıflar, toplumsal yaşamın gereklerinin ortaya çıkardığı ve geliştirdiği bir hukuk kurumudur. Vakıf müessesesinin temelini teşkil eden yardımlaşma ve dayanışma duygusu insanlıkla yaşıttır. İnsanlığın gelişmesi ve medeniyetler kurulmasında önemli olan bu duygunun, müesseseler halinde gelişmiş olarak ortaya çıkışı içinde bulunulan sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik şartlara göre çeşitli devirlerde değişik yollar ve şekillerde olmuştur. Tüm insanlığın mirası olan bu duygunun itici gücü ile kurulan vakıf müessesesi, tarihi gelişim içinde sağlam bir hukuki statü kazanmış ve asırlarca insanlığa büyük hizmetler sunmuştur. Geçmişten günümüze gelişen ve çalışma alanları genişleyen vakıfların temelinde insan sevgisi, yardımlaşma duygusu ve topluma bir şeyler verme isteği bulunmaktadır. Göçebe yaşamdan yerleşik düzene geçişle birlikte, toplumda dayanışma yanında gereksinimlerin düzenli ve sürekli bir şekilde karşılanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. İnsanların sosyalleşmeye başlamasıyla ortaya çıkan yardımlaşma duygusu da, zaman içerisinde kurumsallaşarak gelişmeler göstermiştir. İktidarı ve ekonomik gücü elinde bulunduranlar toplumsal gereksinimleri gidermek için bazı malları toplumsal gereksinimlerin karşılanması için özgülemişlerdir. Böylece vakıf denilen, çağ ve yöreye göre farklı terimlerle tanımlanıp içeriği değişiklik gösteren müesseseler ortaya çıkmıştır. Araştırmamızda vakıfların Osmanlı Devleti döneminde çeşitlendirilip geliştirilmesi nedeniyle Osmanlı Devleti'nden günümüze uzanan vakıfların çeşitleri, özellikleri yapıları ele alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü, T. Vakıflar Bankası T.A.O. ve Vakıf üniversitelerini bu kapsamda değerlendirilmeye ve bu değerlendirme sonucu elde edilen bulgular anlatılmaya sizlere aktarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Foundations, the requirements of social life revealed and developed a legal institution. The underlying foundation of the institution of a sense of cooperation and solidarity, humanity is the same age. Of human development and civilization, which is important in establishing this feeling, its emergence as an advanced form of institutions in the current socio-cultural and socio-economic conditions in various periods by different ways and forms have been. All of humanity's heritage, charities established with the driving force of this feeling, historical development, and have gained legal status in a sturdy centuries has provided great service to humanity. Past and present thriving and expanding areas of study on the basis of the foundations of human love, a sense of solidarity and desire to give something back to the community is located. With the transition from nomadic to a settled community solidarity in the next requirements need to be met in a regular and continuous manner has emerged. Begin to socialize with people in emerging sense of solidarity, institutionalized showed improvements over time. Those who have power and economic power in the hands of some goods to satisfy social needs to meet social needs are specific. So-called foundations, ages and with different terms according to local institutions has emerged showing the identified changes to the content. In our study of the foundations of the Ottoman Empire period diversify development because of the Ottoman Empire to the present day dating foundation types, their characteristics structure by addressing the Vakıflar Genel Müdürlüğü, T. Vakıflar Bankası TAO and foundation universities in this context to be evaluated and this evaluation as a result of the findings to be explained to you, will be discussed